birgün

5° AÇIK

MEDYA 18.01.2021 23:05

Basın Konseyi'nden yandaş Erkan Tan'a kınama 'cezası'

Basın Konseyi, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin cenaze törenini "terörist cenazesi" ifadeleriyle sunan ve Elçi'nin ailesini hedef gösteren yandaş Erkan Tan'a yalnızca kınama 'cezası' verdi.

Basın Konseyi'nden yandaş Erkan Tan'a kınama 'cezası'

Yandaş A Haber'in, 3 Aralık tarihli yayınında, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenine ilişkin haberi "terörist cenazesi" ibaresiyle sunan Erkan Tan'a kınama 'cezası' verildi.

Haberde, törene katılan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da "terörist cenazesine katılan CHP’li" denilerek hedef alınmıştı. Tanal, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini “PKK’lı teröristin cenazesi” diye sunan A Haber ve sunucu Erkan Tan’ı savcılığa, RTÜK’e ve Basın Konseyi’ne şikayet etmişti. Tanal, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kızı ve oğlunun, en acı günlerinde çekilen fotoğraf karesinin A Haber’de çarpıtılmasıyla hedef gösterildiğine dikkat çekmişti.

Basın Konseyi, Tanal'ın şikayetini değerlendirdi. Basın Konseyi, Erkan Tan için kararını verdi. Konsey, Tan'a "kınama" cezası verdi.

Konsey, kararın gerekçesinde şunları ifade etti:

Basın Konseyi Yüksek Kurulu yapılan müzakere sonunda şikayet edilen yayında, Basın Meslek İlkeleri’nin 'Kamusal bir görev olan gazetecilik ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez. Gazeteci halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gözetir' şeklindeki 3’üncü;
'Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' şeklindeki 4’üncü;
'Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz' şeklideki 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini saptamıştır."
Basın Meslek İlkeleri’nin 3 maddesinin ihlal edildiğini oy birliği ile kararlaştıran Konsey, Erkan Tan hakkında da yine oy birliği ile "kınama" kararı aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol