birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.12.2019 14:14

Basının kara tablosu: 2019 yılında gazeteciler 733 kez hakim karşısına çıktı

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu’’nun 2019 yılı verilerini kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, 2019 yılında 82 gazeteci gözaltına alındı, gazeteciler 733 kez hakim karşısına çıktı

Basının kara tablosu: 2019 yılında gazeteciler 733 kez hakim karşısına çıktı

CHP 26. Dönem Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş, 2019’un, gazeteciler açısından 'kapkara bir yıl' olarak geçtiğini söyledi. Yarkadaş, “Halka gerçekleri anlatmaya çalışan gazeteciler, AKP iktidarının sistematik baskı ve saldırısına maruz kaldı. Gazeteciler 2019’da 733 kez hakim karşısına çıktı. Neredeyse; yolu adliyeye düşmeyen muhalif gazeteci kalmadı" dedi.

Her ay ve her yıl sonu düzenli olarak yayınladığı “Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu’’nun 2019 yılı verilerini kamuoyuyla paylaşan Barış Yarkadaş, raporunu hapis cezası alan Sözcü Gazetesi çalışanlarına ithaf etti.

'SÖZCÜ KARARI, VİCDANLARI KANATTI'

Sözcü yazarlarına verilen cezanın, vicdanları kanattığını, kararın adil olmadığını söyleyen Yarkadaş, “Emin Çölaşan, Necati Doğru, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli’nin terör örgütü FETÖ ile ne ilgisi var? Arkadaşlarımız, hayatlarını FETÖ’ye karşı mücadele ile geçirdiler. FETÖ çamuru SÖZCÜ’ye yapışmaz” tepkisini gösterdi. Yarkadaş, SETA güdümündeki Basın İlan Kurumu’nun Evrensel, Cumhuriyet ve BirGün’e yönelik keyfi ilan ambargosunun da tarihe ‘’kara bir leke’’ olarak geçtiğini sözlerine ekledi.

İŞSİZ GAZETECİ SAYISI DA ARTTI

2019 yılı biterken, tablonun gazeteciler açısından karanlık olduğunu ve 2020 yılında da baskıların süreceğinin görüldüğünü belirten Yarkadaş, “Bu kara, hatta kapkara tabloyu mesleki dayanışmayı güçlendirerek tersine çevirebiliriz” dedi. CHP’li eski vekil, 2019 biterken cezaevlerinde 150’ye yakın gazetecinin bulunduğunu, 170 gazetecinin ise yıl içinde çeşitli sebeplerden dolayı işten çıkarıldığını belirtti.

2019 YILININ SON AYI DA BASKIYLA GEÇTİ

Raporunu iki bölüme ayıran Yarkadaş, 2019 yılının Aralık ayında gazetecilerin uğradığı baskıları şu şekilde özetledi:

4 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltına alındı, 38 gazeteci hakim karşısına çıktı. 8 gazeteci 20 yıl 10 ay hapis cezası aldı. 3 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 4 gazeteciye dava açıldı, 2 gazeteci saldırıya uğradı, 1 gazeteci tehdit edildi. 3 gazetenin reklamları Basın İlan Kurumu tarafından engellendi. 1 haber ile bir haber sitesine erişim engeli getirildi. 1 tiyatro oyunu engellendi, 1 gazetecinin hapis cezası onandı. 1 kitap yasaklandı ve toplatıldı, 1 gazeteye 15 bin lira tazminat cezası verildi.

Yarkadaş, hapis cezası alan Sözcü yazarlarına ithaf ettiği raporunun ikinci bölümünde ise, gazetecilerin 2019 yılında uğradığı hak ihlallerine yer verdi.

Rapora göre, "13 gazeteci tutuklandı, 82 gazeteci gözaltına alındı, gazeteciler 733 kez hakim karşına çıktı. 76 gazeteci 249 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası aldı, 1 gazeteciye 14, 32 gazeteciye ise birer dava açıldı. 42 gazeteci 217 bin 520 lira para cezası aldı, 22 gazeteci ifade verdi. 18 gazeteci saldırı ve darba maruz kaldı, 60 haber erişime engellendi. 5 gazeteci tehdit edildi. 1 gazeteye dava açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı. 37 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 42 matbaa çalışanı hakim karşısına çıktı; 11 matbaa çalışanına 56 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 3 kitap cezaevine alınmadı.”

basinin-kara-tablosu-2019-yilinda-gazeteciler-733-kez-hakim-karsisina-cikti-668635-1.

'BASKILAR HIZ KESMEDEN SÜRDÜ'

Gazetecilerin 2019’da uğradığı baskıların sürekli hale geldiğini belirten Yarkadaş, 2019 yılına ait raporunda verilerin devamını ise şu şekilde aktardı:

1 yönetmene dava açıldı, 1 haber hakkında soruşturma başlatıldı, 1 belgesel erişime engellendi. 1 yönetmen hapis cezası aldı, 1 TV kanalı kapandı. 1 gazetenin 1 nüshası toplatıldı. 3 gazete tutuklu gazetecilere verilmedi. 1 tutuklu gazetecinin mektubu sansürlendi. 1 gazeteci hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 1 yönetmene 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 14 sosyal medya paylaşımı engellendi.13 gazetecinin aldığı cezalar onandı. 3 gazeteci, yayınladıkları bir programdan dolayı işten atıldı. 150 gazeteci ile çalıştıkları kurumlar, SETA Vakfı’nın yayınladığı raporda fişlendi. 1 gazetecinin 2 tweeti erişime engellendi, 1 radyo programına 5 gün yayın durdurma cezası verildi. 1 TV kanalının ana haber bültenine 2 gün yayın durdurma cezası verildi. İnternet üzerinden yayın yapan 1 radyo kapatıldı. 3 gazete bazı cezaevlerine alınmadı. 9 gazeteci hapse girmek için teslim oldu.

basinin-kara-tablosu-2019-yilinda-gazeteciler-733-kez-hakim-karsisina-cikti-668640-1.

GÜNLER GEÇTİKÇE BASKILAR DA ARTTI'

Yarkadaş, 12 ayın röntgeninin çekildiği raporunun son kısmını ise şu verilerle bitirdi:

"1 gazetecinin çekmiş olduğu görüntülere polis koydu, 1 gazetecinin köşe yazısı engellendi. 1 kitaba reklam sansürü uygulandı. 1 gazeteye tazminat davası açıldı. 1 akademisyen gözaltına alındı, 1 kitaptaki 1 kelime sansüre uğradı. 2 tiyatro gösterisine izin verilmedi, 2 yönetmen hakim karşısına çıktı. 1 yönetmen 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı ve yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

1 grup haber sitesi hakkında soruşturma başlatıldı, 564 sitede yayınlanan 1 habere erişim engeli getirildi. Birçok kitap ve dergi toplatıldı, yasaklandı. Kaymakam bir gazeteye hakaret etti, 140 internet sitesi ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi. 1 sanatçının konseri yasaklandı, 1 gazeteye tazminat davası açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 cezaevinde 8 TV kanalına sansür getirildi.

1 TV kanalına 5 kez yayın durdurma cezası verildi. 1 gazeteciye kitap okuma cezası verildi. 1 gazeteci baskılar yüzünden yurt dışına çıktı, 1 engelli gazeteci cezaevine teslim oldu. 1 gazete mitinge, 2 gazete ve 1 TV kanalının muhabirleri Adli Yıl Açılış Töreni’ne alınmadı. 5 gazetecinin evi polis tarafından basıldı. 1 gazete toplatıldı, 1 gazetecinin röportajı mahkemede delil olarak gösterildi. 1 gazeteciye hapiste şapka yasaklandı ve verilmedi, 1 sanatçı 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

1 gazeteciye tazminat davası açıldı, 1 grup gazete çalışanı işten çıkarıldı. 1 internet sitesi MEB tarafından engellendi, 1 internet sitesine adli para cezası verildi, 1 etkinlik yasaklandı. 1 muhalif gazetecinin etkinliği iptal edildi, 1 yerel gazete silahlı saldırıya uğradı. 1 gazeteye 1 milyon liralık tazminat davası açıldı, 4 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi, 3 gazetenin reklamları Basın İlan Kurumu tarafından engellendi. 1 gazeteye 15 bin lira tazminat cezası verildi.”

basinin-kara-tablosu-2019-yilinda-gazeteciler-733-kez-hakim-karsisina-cikti-668636-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol