birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 18.09.2020 13:35

Başkasının yerine ehliyet sınavına giren 160 kişiye birer yıl hapis cezası

Ağrı'da son bir yılda elektronik ortamda yapılan ehliyet sınavında (e-sınav) başka adayların yerlerine "joker" olarak sınava giren 160 kişiye 1'er yıl hapis cezası verildiği bildirildi. Ehliyet sınavında adaylar ile adayların yerlerine sınava giren toplam 380 kişi hakkında hukuki işlem başlatıldı.

Başkasının yerine ehliyet sınavına giren 160 kişiye birer yıl hapis cezası

Ağrı’da son bir yılda elektronik ortamda yapılan ehliyet sınavında (e-sınav) başka adayların yerine ‘joker’ olarak sınava giren 160 kişiye birer yıl hapis cezası verildi.

AA’nın haberine göre il milli eğitim müdürlüğü avukatı İbrahim Ünal Çetintaş, kentte son bir yılda sınav esnasında yapılan kimlik denetimlerinde 160 kişinin ‘joker’ olarak sınava girdiğinin tespit edilerek güvenlik güçlerine bildirildiğini açıkladı.

Ehliyet sınavında adaylar ile adayların yerlerine sınava giren toplam 380 kişi hakkında hukuki işlem başlatıldığını belirten Çetintaş şu ifadeleri kullandı:

“Bu kapsamda mahkemede açılıp sonuçlanan 80 dosyada 160 kişiye, eylemlerine uyan TCK’nin 37/1 maddesi gereği ve 6114 sayılı Kanun’un 10/3.b maddesi uyarınca birer yıl hapis cezası verildi. Ayrıca ehliyet sınavında adaylar ile yerlerine joker olarak giren kişiler hakkında açılan 110 dosyada da hukuki süreç devam ediyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız