birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 27.02.2020 14:07

Başkent'te Bisiklet Yolu Projesi için ilk adım atıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, sağlıklı, ekonomik, çevreci, erişilebilir, güvenli ve sürdürülebilir ulaşım hedefleri arasında yer alan “Bisiklet Yolu Projesi”  için ilk adım atıldı

Başkent'te Bisiklet Yolu Projesi için ilk adım atıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet Yolu Projesi için inşaat çalışmalarına başladı. Milli Kütüphane ve Ankara Üniversitesi arasında 3,5 kilometrelik güzergahta gerçekleştirilecek 1. etap çalışmalarını yerinde inceleyen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, “Ankara'yı otomobillerden alıp insan odaklı bir kent haline dönüştürmek istiyoruz. 53,6 kilometrelik bisiklet yolu güzergahını 1 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

ÇEVRE DOSTU KENT

Toplam 9 etaptan oluşan Bisiklet Yolu Projesi’nin ilk ayağı olan 1. etap çalışmalarını Bisiklet Toplulukları ve vatandaşların da katılımıyla yerinde inceleyen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, otomobillerin daha az, yaya ve bisikletlilerin daha çok olduğu bir kent hayali kurduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Ankara'da bir zihniyet değişikliğini, ulaşımda bir devrimi gerçekleştirmek istiyorduk. Ankara 1,6 milyon otomobilin olduğu bir kent haline geldi ve bu sürdürülebilir bir şey değil. Ankara'yı otomobillerden alıp insan odaklı bir kent haline dönüştürmek istiyoruz. Ankara yayaların, toplu ulaşımın ve bisikletlilerin olacak. Karbon salınımını mümkün olduğunca azaltmak istiyoruz.”

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Başkent’te hava ve gürültü kirliliğinin önüne geçmeyi ve trafik yoğunluğunu azaltmayı amaçladıklarını söyleyen Alkaş, projede güzergahları belirlerken önemli kriterleri göz önünde bulundurduklarını açıkladı:

“Bisiklet güzergahlarını belirlerken kent hareketliliğine, merkezi noktalara, eğime, topoğrafyaya, karbon salınımının yoğun olabileceği noktalara ve seperatörlerle bu yolların ayrılmasını önemseyerek güvenliği de ön plana alan bir proje hazırladık. 1 yılın sonunda da tüm güzergah etaplarını tamamlayarak Başkentimize 53,6 kilometrelik bisiklet yolunu kazandıracağız.”

ÇALIŞMALAR GECE SAATLERİNDE OLACAK

Bisiklet Yolu Projesinin çalışmaları sırasında vatandaşların herhangi bir rahatsızlık yaşamaması ve trafik sıkışıklığına neden olmamak amacıyla Büyükşehir ekipleri, ağırlıklı olarak 24.00-06.00 saatleri arasında çalışacak.

İki ay içinde tamamlanması planlanan 1. etap inşaat çalışmaları şöyle:

  • İnönü Bulvarı (Milli Kütüphane önü)
  • Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi
  • Muammer Yaşar Bostancı Caddesi
  • 68. sokak (Ankara Üniversitesi Dişçilik Fakültesi önü) güzergahında sürdürülecek.

baskent-te-bisiklet-yolu-projesi-icin-ilk-adim-atildi-693791-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız