birgün

11° KAPALI

ARŞİV 20.01.2007 00:45
author

Basketbol Ligi'nde ilk yarının ardından (3)

Beko Basketbol Ligi'nde ilk yarı Türk Te

Beko Basketbol Ligi'nde ilk yarı Türk Tele-kom'un liderliği ile sona erdi. Telekom liderliği ligin son maçında Fenerbahçe Ülker'i deplasmanda Jan Jagla'nın attığı son saniye üçlüğü ile yenerek elde etti. Türk Telekom'u sezon başından beri ligde şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olarak ilan etmiştim. Beni haklı çıkardılar. Hem ligde hem de Avrupa'da tam gaz yollarına devam ediyorlar. Bütçelerine göre yarattıkları derin kadroları ile bu sezonun en başarılı takımı unvanını şimdiden aldılar bile. Üstelik ligde en önemli iki rakipleri Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker'i yenerek Play off için avantajlı duruma geçtiler. Yalnız lig ve Avrupa uzun bir maraton. Rehavete kapılmadan çalıştıkları taktirde sonunda ipi göğüsleyebileceklerini unutmasınlar. Kısacası iyi takımlar kendilerini hedefe yaklaştıkça belli ediyorlar. İlk devre elde ettikleri bu sonuç, onları şımartmasın ve de yanıltmasın.

Ligde ikinci ve üçüncü sırayı Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker aldı. İki takımın da son haftalarda artan performansı özellikle ikinci yarıda Telekom için çok dişli rakipler olacaklarını gösteriyorlar. İki takımda da sezon başında kurulan kadrolarda taşlar yeni yerine oturmaya başladı. Transfer edilen oyunculardan istenilen verim ancak alınabiliyor. İkinci yarı cezalı oyuncular Efes'te Haislip'in, Fenerbahçe'de ise Mirsad'ın, takıma geri dönmesi iki takımı da ligde daha iddialı duruma getirecek. Bu sezon kısıtlı bütçe ile hareket eden ve mütevazi bir takım kuran Beşiktaş Cola Turca ilk devreyi ^sırada bitirerek bana göre başarılı bir sonuç aldı. Murat Didin elindeki kadroyu en verimli şekilde kullanmayı bilen bir antrenör. Sakatlığı geçen Jamal Thomas'ın takıma katılması ikinci devre Beşiktaş'ın daha iyi yerlerde olabileceğini gösteriyor. Yeni antrenörü Murat Özyer ve neredeyse tamamına yakını değişmiş kadrosu ile Galatasaray Cafe Crown devreyi s.sırada tamamladı. Özyer bana göre takımda istediklerini henüz oturtabilmiş değil. İçeride iyi bir uzun oyuncu sıkıntısı çekiyor. İkinci devre bence o bölgeye iyi bir yabancı transfer ettikleri taktirde çok daha başarılı maçlar çıkaracaklar. Bu senenin sürpriz takımı Casa Ted Kolejliler çok iyi başladıkları sezonda son haftalarda aldıkları beklenmedik yenilgilerle düşüşe geçtiler. İyi yabancı oyuncuları ile ikinci devre de can yakmaya devam ederler. Özellikle oyun kurucuları Marques Green oynadığı güzel basketbolla herkesi büyülüyor ve tribünlere seyirci çekiyor. Bandırma Banvit bu sezon geçen seneki performansından oldukça uzak. Bunun en büyük sebebi başarılı antrenörleri Tab Baldwin'i göndermeleri oldu. Onun oynattığı değişik basketbol, birçok takıma ters geliyor ve Banvit'in başarılı olmasını sağlıyordu. Bu basketbolla geçen sezon Banvit en iyi sezonunu yaşadı ve yarı final oynadı. Beko Basketbol Ligi'nde alt sıralarda bulunan takımlar şimdiden kümede kalma savaşı vermeye başladılar. Görünen o ki, son 5 takım kümede kalabilmek için ikinci devre müthiş bir mücadelenin içine girecekler. Şu ana kadar sadece iki galibiyeti bulunan Alpella ve Tekel'in işlerinin çok zor olduğunun altını çizmek istiyorum. Ancak Tekel, yaptığı yabancı oyuncu takviyesi ile belli bir ivme kazandı ve son haftlarda oynadığı iyi basketbolla kazanmaya başladı. Bu çıkışını ikinci devreye de taşırsa kümede kalabilmek için bir şans elde edebilirler. Alpella'nın işi ise oldukça zor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız