birgün

3° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.11.2020 11:49

Başsavcılık, Türkiye gemisindeki aramaya ilişkin soruşturma başlattı

İrini Operasyonu kapsamında Akdeniz'de Türkiye gemisinde yapılan aramaya ilişkin açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, resen soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Başsavcılık, Türkiye gemisindeki aramaya ilişkin soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye bayraklı Roseline-A isimli ticari geminin açık denizde durdurulup aranması nedeniyle resen soruşturma başlattı.

Libya’ya giden bir geminin Yunanistan’ın güney batısında, AB’nin İrini Harekatı kapsamında bir Alman fırkateyni tarafından durdurularak aranmış, söz konusu arama Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye, geminin insani yardım malzemesi taşıdığını ve başka bir şey bulamayan askerlerin gemiyi terk ettiğini savunurken, Almanya ise yaptığı açıklamada gemide silah olduğundan şüphelenildiğini fakat Türkiye’nin aramanın tamamlanmasına izin vermediğini öne sürmüştü.

ÇAVUŞOĞLU, 'CEVABI SAHADA VERECEĞİZ' DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyninin Türkiye'den Libya'ya insani malzeme taşıyan Türkiye bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aramasına sert tepki göstermişti. Çavuşoğlu konuyla ilgili AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatını açıklayarak, "Cevabımızı sahada da vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız" demişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız