birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.04.2020 22:37

Batman Cumhuriyet Savcılığı: M Tipi Cezaevi'ndeki olayda can kaybı yok

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan çıktı' iddialarına yaptığı açıklamada, "Bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alınmış olup, ceza İnfaz kurumu normal işleyişine dönmüştür" denildi. Savcılık, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığını aktardı

Batman Cumhuriyet Savcılığı: M Tipi Cezaevi'ndeki olayda can kaybı yok

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan çıktı' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadığı ifade edildi.

Savcılığın açıklaması şöyle:

"Batman M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 4 Nisan 2020 tarihinde akşam saatlerinde, bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alınmış olup, ceza İnfaz kurumu normal işleyişine dönmüştür. Olay nedeniyle herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bulunmamaktadır."

NE OLMUŞTU?

Batman M Tipi Cezaevi'nin yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, güvenlik güçleri ve ambulans geldi.

ANKA'nın haberine göre, yangın görüntülerinde birçok mahkumun ıslıklar ve sloganlar eşliğinde dışarıya sesini duyurmaya çalışması,"isyan" iddiasını gündeme getirdi.

HDP Siirt Milletvekili Sırık Taş sosyal medyada paylaştığı mesajında, "Batman M Tipi Cezaevi'nde isyan var" iddiasında bulundu. Ataş yangın yerinden video paylaşarak yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Batman M. Tipi Cezaevinde isyan var. Mahkumlar yangın çıkardı. Ailelerin cezaevi önünde endişeli bekleyişleri sırasında çok sayıda itfaiye, güvenlik güçleri ve ambulansların cezaevi önünde konuşlanmış durumda. Bunun tek sorumlusu mevcut iktidardır."

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP’den yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

”Partimiz, Batman Cezaevinde yaşanan gelişmeleri öncelikle İHD ve Batman Barosuyla görüşerek yakından takip etmektedir. Milletvekillerimiz Feleknas Uca, Necdet İpekyüz ve Sıddık Taş olay yerindedir ve gelişmelere müdahil olmaktadır. Merkezi düzeyde de olayın gidişatına ilişkin gerekli girişimler hassasiyetle sürdürülmekte, herhangi bir olumsuz gelişmeye mahal vermemek için ilgili uyarılar tarafımızca yapılmaktadır. Bu vesileyle ilgili kurum ve kişileri derhal kamuoyunu bilgilendirmeye, kaygıları giderecek bir tutum sergilemeye çağırıyoruz. Konuyu aynı hassasiyetle takip etmeye devam ederken, halkımızın da göstereceği hassasiyet ve duyarlılığın önemine işaret etmek istiyoruz."

BATMAN BAROSU: CAN KAYBI YOK

Batman Barosu'ndan yapılan açıklamada yangında can kaybının olmadığı belirtildi.

Baronun Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Son gelen bilgilere göre koğuşları boşaltmak adına mahkumların ikna edildiği, koğuşların boşaltılmasının devam ettiği ve çok şükür ki herhangi bir can kaybının bulunmadığı şeklindedir" denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız