Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremin ardından gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Peki Bayrampaşa depreme dayanıklı mı, olası bir depremde ne kadar hasar alır, kaç can kaybı yaşanır? Bayrampaşa'nın depreme karşı en dayanıklı mahalleleri ve yıkımdan en çok hasar alabilecek mahalleleri hangileri?

Bayrampaşa depreme dayanıklı mı, olası bir depremde ne kadar hasar alır?

Bayrampaşa İlçesi İstanbul'da yer alan ve Marmara fay hattına yakınlığı sebebiyle deprem riski bulunan bir bölgedir. Özellikle 1999 Marmara Depremi gibi büyük depremlerin yaşandığı İstanbul'da, Bayrampaşa İlçesi de deprem riski olan bölgelerden biridir.

Bölge, deprem güvenliği açısından özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Binaların yaşlılığı, yapısal sorunları ve deprem dayanıklılığı eksiklikleri deprem riskini daha da artırmaktadır.

Bayrampaşa depreme dayanıklı mı?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” projesi kapsamında kentteki tüm ilçelerin deprem risk analizi yapıldı.

İBB’nin her ilçeye özel hazırladığı raporlarda, 7.5 büyüklüğündeki bir deprem sonucu ortaya çıkabilecek bina hasarları, olası can kaybı ve yaralı sayıları, altyapı ve yollara dair durumlar senaryolaştırıldı. Raporda Bayrampaşa deprem riskine de yer verildi.

Bayrampaşa depremde ne kadar hasar alır?

İBB’nin yayınladığı rapora göre Bayrampaşa için yaşanacak bina hasar tahminleri aşağıdaki gibidir:

ÇOK AĞIR HASARLI BİNA: 614

AĞIR HASARLI BİNA: 1.182

ORTA HASARLI BİNA: 4.059

HAFİF HASARLI BİNA: 7.415

Ne kadar can kaybı yaşanır?

Raporda belirtilen Bayrampaşa için olası can kaybı, ağır yaralı, hafif yaralı ve hastanede tedavi sayısı aşağıdaki gibidir:

CAN KAYBI: 520

AĞIR YARALI: 340

HASTANEDE TEDAVİ: 1.394

HAFİF YARALI: 2.529

Bayrampaşa ilçesinin depreme en dayanıklı ve en çok hasar alması beklenen mahalleleri

bayrampasa-depreme-dayanikli-mi-olasi-bir-depremde-ne-kadar-hasar-alir-1133691-1.

Raporun Tamamına Ulaşmak için Tıklayabilirsiniz

bayrampasa-depreme-dayanikli-mi-olasi-bir-depremde-ne-kadar-hasar-alir-1133690-1.

Bayrampaşa depreme dayanıklı mı, olası bir depremde ne kadar hasar alır?

Deprem sırasında sağlıklı kalabilmek için deprem hazırlıkları yapmak önemlidir. Bayrampaşa İlçesi sakinleri, deprem çantası hazırlamak, acil durum planı yapmak ve yangın merdivenlerini kullanmak gibi önlemler almalıdır. Binaların deprem dayanıklılığı konusunda uzman kişiler tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi de önemlidir.

Ayrıca, Bayrampaşa İlçesi'nde oturanların deprem riskine karşı bilinçli olması gerekmektedir. Bölgede bulunan binaların depreme dayanıklılığı hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekli önlemleri almak, deprem riskini minimize etmek için önemlidir.