CHP'li Orhan Sümer, kamu hastanelerindeki randevu sorununa dikkat çekerek, “Kimi bölümlerde ise en erken randevu tarihi, 45 gün sonraya veriliyor. Öyle ki bazı kamu hastanelerinde rüşvetle randevu satıldığı söyleniyor" dedi.

Kaynak: ANKA
"Bazı kamu hastanelerinde rüşvetle randevu satılıyor" iddiası

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kamu hastanelerinde randevu alınamaması sorununu ve rüşvetle randevu verilmesi iddialarını gündeme getirdi.

AKP’nin sağlık politikalarının iflas etmek üzere olduğunu belirten Sümer, "Ekonomik kriz hastaneleri de vurmuş durumda. Tıbbi malzeme yetersizliği ve sağlıkta artan maliyetler ameliyatların ertelenmesine yol açıyor. Kamu hastanelerinde giderek artan randevu krizi adeta kangren olmuş durumda" ifadelerini kullandı.

"RANDEVU 45 GÜN SONRAYA VERİLİYOR"

"Özellikle büyükşehirlerde bu durum farklı seçenekleri ortaya çıkartıyor" diyen Sümer, "Aralarında göz, cildiye ve ortopedinin de olduğu bazı bölümlerde randevu bulunamıyor. Kimi bölümlerde ise en erken randevu tarihi 45 gün sonraya veriliyor. ALO 182 üzerinden randevu almaya çalışan yurttaşlar, bazı bölümlerden hiçbir şekilde randevu alamamaktan şikayetçi."

Dikkati çeken bir iddiayı gündeme getiren Sümer, "Öyle ki bazı kamu hastanelerinde rüşvetle randevu satıldığı söyleniyor" dedi.

Sümer, şunları ifade etti: "Ekonomik krizin her alana ve sektöre etkisinin yansıdığı bu dönemde sağlık sektöründe oluşan bu gibi durumlar için acil önlem alınması gerekmektedir. Aksi halde parası olan ameliyat olurken parası olmayan doktor dahi göremeyecekse bunun tek sorumlusu saray iktidarıdır."