birgün

24° AÇIK

Bebek bezinde kullan-at yerine kumaş dönemi

EKONOMİ 29.06.2022 06:30
Bebek bezinde kullan-at yerine kumaş dönemi Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Oktay EVSEN

Bebek bezinin bir yılda yüzde 100 zamlanması aileleri zor durumda bıraktı. Aileler, kullan-at çocuk bezleri yerine kumaş bezler kullanmaya başladı.

Mart ayında KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesi kararından sadece bir ay sonra tekrar eski fiyat düzeyine çıkıldığını anımsatan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, “Gerçekleştirdiğimiz ev ziyaretlerinde ailelerin bebeklerine bez yerine eski usul kumaş bağladıklarına tanık oluyoruz. Erdoğan ve partisi, ‘Şöyle büyüyoruz, böyle kalkınıyoruz’ masalları anlatırken vatandaş bebek bakımında 1970’lere dönüyor” dedi.

Bebek bezine “lüks” muamelesi yapan iktidardan yeniden KDV indirimi talep eden CHP’li Taşcıer, şunları söyledi: “Bebek bezlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli ancak artık bu da yetmez. KDV indirimi de çare olamıyor çünkü Erdoğan ve partisi iktidarda kaldığı sürece enflasyon da artmaya, hayat pahalılığı çekilmez hale gelmeye, Türk lirası değer kaybetmeye ve alım gücü düşmeye devam edecek. Bu iktidar değişmediği sürece hayat günden güne daha da zorlaşacak. Dolayısıyla Türkiye için erken seçim bir talep değil, zorunluluktur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol