birgün

12° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.06.2021 09:00

BEDAŞ işçisi sendikasına kavuşuyor

BEDAŞ işçisi sendikasına kavuşuyor

EMEK SERVİSİ

İstanbul’da Avrupa yakasının elektrik dağıtımını yapan Cengiz-Limak-Kolin işbirliğine ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) işçileri, üye oldukları Türk-İş’e bağlı Tes-İş Sendikası’nı bırakarak DİSK’e bağlı Enerji-Sen’de örgütlenmeye başladı. İşçilerin bu kararın arkasında, sendika ile şirket arasında nisan ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin tüm itirazlarına rağmen yüzde 6’lık zam miktarında anlaşılması yatıyor. Sendika ise işçilerin bu kararını “BEDAŞ işçisi yuvasına dönüyor” açıklamasıyla duyurdu.

Enflasyon altı zam isyan ettirdi

BEDAŞ işçilerinin örgütlü olduğu Tes-İş Sendikası’yla şirket arasında süren toplu sözleşme süreci nisan ayında tıkandı. Bunun üzerine Yükek Hakem Kurulu’na (YHK) başvuruldu. YHK’de sözleşme işçilerin tüm itirazlarına rağmen ilk yılın altı ayı için yüzde 6 ikinci 6 ayı için yüzde 5, ikinci yıl ise ilk 6 ay yüzde 5 ikinci 6 ay için yüzde 4 zam yapılacağı yönünde bağıtlandı. İşçiler duruma itiraz edip BEDAŞ’ın İstanbul Çağlayan’da bulunan binası önünde eylem yaptı. Ardından da iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Sürecin şirket lehine bitmesi üzerine işçiler kendi aralarında bir anket çalışması yaparak büyük çoğunluğu sağlayarak DİSK Enerji-Sen’de örgütlenme kararı aldı. İşçiler dün itibariyle Tes-İş’teki üyeliklerini sonlandırarak Enerji-Sen’e geçmeye başladı.

İşçi düşmanları yenilecek

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin süreci şöyle değerlendirdi: “İşçi arkadaşlarımız geçişlerine başladılar. Üyelik işlemlerini başlattılar. BEDAŞ’ta 2 bin 300 sayısı var. Sözleşme yetkisi almak için yüzde 51’ine sahip olmak yeterli.” Keskin Twitter hesabında ise şu paylaşımda bulundu: “Haksızlığın karşında susmayan BEDAŞ işçileri mutlaka kazanacak. Kent doğa işçi düşmanları yenilecek.”

İşçi sefalete mahkûm edildi

BEDAŞ 2013 yılında Cengiz-Limak-Kolin işbirliğine satıldığında işçiler Enerji-Sen’de örgütlüydü. Özeleştirmenin ardından işçiler baskıyla Tes-İş Sendikası’na geçirildi. Tes-İş Sendikası’yla yapılan tüm toplu sözleşme süreçlerinde işçilere enflasyonun altında kalan düşük miktarlarda zam yapıldı. İşçiler, BEDAŞ Cengiz’e geçtikten sonra asgari ücretin sadece biraz üzerinde ücretle çalışmak zorunda kaldı.

Özelleştirmenin ardından ise elektrik tüketimi konusunda oldukça tartışmalı kararlara imza atıldı. 2013 yılında, yaz saati uygulamasının kaldırılması kararlaştırıldı. 2016 yılında ise dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından büyük tasarruflar yapılacağı iddia edilerek yaz saati uygulamasının fiilen kaldırılarak saatler kışın geri alınmadı. Ancak saatlerin geri alınmamasıyla geçen ilk 5 ayda Türkiye’nin elektrik tüketimi yüzde 17,2 arttı.
Öte yandan Cengiz-Limak-Kolin işbirliği sadece İstanbul’da 9 milyon 160 bin nüfusu kapsayan bir alana elektrik dağıtıyor. Ancak Cengiz’i sahip olduğu elektrik dağıtım şirketi sadece İstanbul’da değil. Toplam 21 elektrik dağım şirketinden 4’ü Cengiz-Limak-Kolin işbirliğine ait ve neredeyse 20 milyon yurttaşın yaşadığı alana elektrik dağıtımı sağlıyor. Nüfusun yüzde 25’ine elektriği Cengiz-Limak-Kolin işbirliği dağıtıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol