birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 01.04.2020 14:37

Belçika'da 12 yaşındaki çocuğun koronadan ölümüne dair ayrıntılar ortaya çıktı

Belçika'nın Ghent kentinde yaşayan 12 yaşındaki Rachel adlı kız çocuğu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Belçika basını, sağlıklı bir çocuk olduğu belirtilen Rachel'ın, sadece iki sat içinde fenalaştığını ve hayatını kaybettiğini yazdı

Belçika'da 12 yaşındaki çocuğun koronadan ölümüne dair ayrıntılar ortaya çıktı

Belçika’nın Ghent kentinde yaşayan 12 yaşındaki Rachel adlı kız çocuğu, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren en genç kişi oldu. Sağlıklı bir çocuk olduğu belirtilen ve kalıcı rahatsızlığı bulunmayan Rachel’in, sadece iki saat içinde fenalaşarak, hayatını kaybettiği belirtildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Belçika makamları, ambulans servisinin kız çocuğuna müdahale etmediği yönündeki iddiaları araştırıyor.

AİLE HEKİMİ EVE YOLLADI

30 yıldır Ghent’te yaşayan Ganalı bir ailenin çocuğu olan Rachel, üç gün önce rahatsızlanınca annesi tarafından aile hekimine götürüldü. Aile hekimi, muayene sonrası korkulacak bir durum olmadığını belirterek, çocuğu eve gönderdi. Ailesi tarafından bakılan Rachel, kısa sürede kendine geldi. Yemesi ve içmesi düzeldi. Kardeşleriyle televizyon izleyip, oyun oynadı. Ancak pazartesi günü aniden rahatsızlandı.

ACİL SERVİSLE ANLAŞAMADILAR

Rachel’in ateşinin hızla yükselmesi üzerine paniğe kapılan ailesi, otomobilleri olmadığı için, ambulans çağırmak için acil servisi aradı. Niuewsblad gazetesine göre, çağrı merkezindeki görevli, panikle bağrışan insanlarla anlaşamadı. Çağrı merkezinden istedikleri yardımı alamayan aile, komşularının aracıyla Rachel’i hastaneye ulaştırdı. Ancak durumu daha da kötüleşen kız çocuğu kurtarılamadı ve rahatsızlığın başlamasından yaklaşık iki saat sonra yaşamını yitirdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Belçika’da da, Acil durum merkezinin, sabit ya da mobil telefonlardan yapılan çağrılarda, arayan numaranın yerini saptayarak ambulans ya da polis ekibi göndermesi gerekiyor. İçişleri Bakanlığı, Rachel’in bulunduğu konumun tespit edilip neden ambulans gönderilmediğine ilişkin soruşturma başlattı.

ÇOCUKLAR NEDEN KORONAVİRÜSTEN ÖLÜYOR?

Belçikalı uzmanlar, küçük yaştaki çocukların neden koronavirüs yüzünden öldüğü sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Başlarda sadece yaşlı ve sağlık açısından savunmasız kişilerin ölüm oranının yüksek olduğu inancı yaygınken, artık virüsün her yaş grubu için ciddi tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

koronavirüs hastası olan 86 yaşında biri iyileşirken, 12 yaşındaki çocuğun neden hayatını kaybettiği, bilim insanları için hâlâ bir sır. Ghent Üniversitesi insan genetiği uzmanı Prof. Dr. Bruce Poppe’ye göre, en büyük etken bağışıklık sistemi.

İnsanlar, enfeksiyonlara farklı tepkiler veriyor. Hücre yapısında belirli proteinlerin daha az olduğu insanlar, bazı hastalıklara karşı daha duyarlı.

Prof. Dr. Poppe, buna 1930 yılında Almanya’da yaşanan “Lübeck felaketini” örnek gösteriyor. Yeni doğan 251 çocuğa yapılan tüberküloz aşılarına, gerçek mikrop bulaşması sonucu 77 bebeğin öldüğü olayda, 127 bebek hastalanıp iyileşmiş, 47’siyse hiç etkilenmemişti.

Belçikalı profesör, genetik profilde koronavirüs duyarlılığını belirlemenin mümkün olduğunu ancak bunun uzun zaman alacağını söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız