birgün

5° AÇIK

AVRUPA 22.02.2021 16:54

Belçika’da bir grup polis, meslektaşları hakkında suç duyurusunda bulundu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir grup polis, "polis şiddetini protesto gösterisi" sırasında gözaltına alınan kişilere kötü muamelede bulundukları gerekçesiyle, bazı meslektaşları hakkında suç duyurusunda bulundu. Polis örgütü de kendi soruşturma sürecini yürüteceğini açıkladı.

Belçika’da bir grup polis, meslektaşları hakkında suç duyurusunda bulundu

Belçika'da 24 Ocak’ta düzenlenen “polis şiddetini protesto gösterisi” sırasında gözaltına alınan eylemcilere karakolda kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla bir grup polis memuru savcılığa suç duyurusunda bulundu.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Brüksel Savcılığı, aralarında reşit olmayan kişilerin de bulunduğu gözaltındaki protestoculara yönelik kötü muamelesi nedeniyle, söz konusu polislerle ilgili soruşturma başlattı. Polis örgütü de kendi soruşturma sürecini yürüteceğini duyurdu.

Suç duyurusuyla ilgili açıklamalarda bulunan polis sendikası, kötü muameleden rahatsızlık duyan polislere “Vicdanlı, iyi polisler” dedi.

Brüksel'de son aylarda 2 kişinin gözaltında hayatını kaybetmesi ve polisin toplumsal olaylara müdahale ederken orantısız güç kullanması, "polis şiddeti" tartışmasını gündeme getirdi

Pandemi nedeniyle izinsiz olduğu belirtilen "polis şiddetini protesto gösterisine" güvenlik güçleri müdahale etti. O gün aralarında 18 yaşından küçük 86 gencin de bulunduğu toplam 230 kişi gözaltına alındı.

HÜCREYE KONAN KİŞİLERİN TUVALETE GİTMELERİNE İZİN VERİLMEDİ

Brüksel'deki bir polis merkezinde hücreye atılan göstericilerden bazıları polis tarafından darp edildi. Hücreye konan kişilerin tuvalete gitmesine ve reşit olmayanların ebeveynleriyle iletişime geçmesine izin verilmedi.

Polisin, gözaltındaki protestoculara yönelik kötü muamelesi, o gece nöbetçi olan çok sayıda polis memurunu da rahatsız etti.

POLİS SENDİKASI ŞİKAYETÇİ POLİSLERİN YANINDA

Belçika Polis Sendikası'nın (ACOD), "vicdanlı polisler" diye tanımladığı bir kısım memur, gözaltındakilere kötü muamele ettikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle diğer meslektaşları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Polis memurlarının yanı sıra, gözaltında kötü muamele gördüğünü belirten protestocular da polislerden şikayetçi oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol