birgün

16° KAPALI

Belçika’da koronavirüs kısıtlamalarına karşı protesto: 13 gözaltı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi Covid-19 kısıtlamalarını protesto etti. 13 kişi gözaltına alındı.

DÜNYA 19.12.2021 19:55
Belçika’da koronavirüs kısıtlamalarına karşı protesto: 13 gözaltı
Abone Ol google-news

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi Covid-19 kısıtlamalarını protesto etmek amacıyla 3’üncüsü düzenlenen “Özgürlük Yürüyüşü” adlı eyleme katıldı. Belçika Özgürlük Birliği isimli kolektif grup tarafından organize edilen eylem, başkentteki Kuzey Tren İstasyonu’nda yerel saatte 13.00’de başladı. Polis, Kuzey Tren İstasyonu'ndan ayrılan kişilerde yasaklı ve tehlikeli nesneler olup olmadığı kontrol ederek, yürüyüş başlamadan 13 kişi gözaltına aldı.

Göstericiler, sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanmasına, aşı bilgisini ve negatif PCR test sonucunu içeren restoran, sinema gibi yerler için zorunlu olan Covid Safe Ticket (CST) isimli sağlık kartı uygulamasını protesto etti. Belçika Özgürlük Birliği kolektifi hükümet tarafından duyulmayı isteyerek, hükümete bir "vatandaşlar tartışması" başlatması çağrısında bulundu.

Gösterilerde yer yer tansiyon yükselirken, bazı göstericiler, polise havai fişekle saldırdı. Polise göre, gösteriye 3 bin 500 kişi katıldığını, Belçika Özgürlük Birliği ise eyleme 50 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Öte yandan polis, 25 Kasım’da düzenlenen ilk eyleme 35 bin, 5 Aralık’ta düzenlenen ikinci eyleme ise 8 bin göstericinin katıldığını açıklamıştı. (İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol