birgün

24° AÇIK

ÇEVRE 22.12.2018 09:44

Belediye 60 yıllık çamları kesti

Samsun kent merkezindeki ağaçlık alana iş makineleri ile giren AKP’li Büyükşehir Belediyesi ekipleri 60 yıllık ağaçları kesti

Belediye 60 yıllık çamları kesti

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Samsun kent merkezindeki tarihi çamlık alan, karşı davaların sonuçlanmasını beklemeyen Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yok edildi.
13 Temmuz’da plan değişikliği ile Kazımkarabekir Mahallesi’ndeki boş bir alan eğitim alanı olarak ayrıldı. Ancak daha sonra bu alanda park yapımı kararı alındı ve eğitim alanı olarak Adalet Mahallesi’ndeki başka bir alanın kullanılmasına karar verildi. Adalet Mahallesi’ndeki söz konusu alanda ise 60 yıllık çam ağaçlarının bulunması ve ağaçların inşaat için kesilecek olması halkın tepkisini çekti. Halk, projenin farklı bir alana taşınması için dava açtı ama dava henüz bitmeden bölgede ağaç kesimi gerçekleşti. Kesime tepki gösteren Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Tüm sorumluluk bu karara imza atan belediye meclisindeki üyelerdedir” dedi.

“AKP’nin keyfi yönetim anlayışı”

Çevre katliamı yapıldığını ifade eden SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, "Bu karardan çok geç haberimiz oldu. İş makineleri sahaya inince haberdar olduk. Halen gerekli idari makamlara ve hukuki makamlara itiraz sürecimiz sonuçlanmadı. Bu süreç bitmeden ağaçların kesilmek istenmesi, AKP’nin keyfi kamu yönetimi anlayışının yeni bir başka örneği oldu" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız