AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nin öğrencilere burs olarak verilmesi için ayrılan toplam 1,7 milyon TL’yi elden dağıttığı belirlendi. 1 milyon TL’ye konser düzenleyip 80 bin anahtarlık satın alan belediyenin ihaleleri de AKP’lilere verilmiş.

Belediye elden para dağıtmış!
Eyüpsultan Belediyesi’ni 2019’dan beri AKP’li Deniz Köken yönetiyor.

İsmail ARI

Kuzey Ormanlarını parsel parsel yapılaşmaya açan, arazilerini AKP’lilere satmasıyla gündem olan İstanbul’daki AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nin milyonlarca liralık harcamaları ve tartışma yaratacak işlemleri ortaya çıktı.

Eyüpsultan Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Ali Haydar İşkar’ın, belediyenin Denetim Komisyonu Raporu’na karşı hazırlandığı şerh raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. İşkar raporunda, 2022’de belediyenin 80 bin anahtarlık aldığını tespit ettiğini belirterek, “Ekonomik olarak oldukça zor günler geçiriyoruz. Bu günlerde belediyemiz mevcut ödemelerini yapamayarak ceza ödeyemeye maruz kalırken bu savurganlık niye? Belediyemizin anahtarlıkla tanıtılmaya ihtiyacı mı vardır?” diye tepki gösterdi.

1,7 MİLYON TL ELDEN DAĞITILDI

Denetim komisyonunda yer almasına rağmen AKP’li belediyenin birçok dosyayı kendisinden gizlediğini belirten İşkar, belediyenin lise son sınıf öğrencilerine verdiği burslara da mercek tuttu. İşkar’ın raporunda, “İlçede eğitim gören ve ikamet eden lise son sınıf öğrencilerine, üniversiteye katkı payı olarak verilen toplam 1 milyon 741 bin TL Deniz Dilmen Elkatmış’a elden teslim edilmiştir. Fakat bu kadar yüksek meblağnın elden bir personel aracılığı ile dağıtılması doğru bir yöntem değildir. Ödemelerin banka veya PTT yoluyla yapılması şeffaflık açısından büyük önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı. Yani belediye öğrencilere burs olarak verdiği toplam 1,7 milyon TL’yi elden dağıttı. Banka veya PTT aracılığıyla öğrencilere dağıtılarak kayıt altına alınmadı.

1 MİLYON TL’YE KONSER DÜZENLEDİLER

İşkar, 30 Ağustos 2022 tarihinde Zafer Bayramı kutlamaları için Eyüpsultan Kültür Merkezi’nin önündeki etkinlik alanında düzenlenen Sefo konseri için 1 milyon TL harcandığını da” belirledi. 

Bu harcamaya itiraz eden İşkar, “Enflasyonun resmi rakamlara göre bile yüzde 80’i geçtiği, bağımsız ekonomi kuruluşlarına göre yüzde 200’e yaklaşan enflasyon rakamlarında, halkımız açlıkla mücadele etmektedir. Yüksek ücretli programlar belli bir süre askıya alınıp, halkın ana gündemi olan açlık sorununa az da olsa katkı sunulabilirdi” hatırlatmasını yaptı.

BELEDİYEYE AİT 38 ARAZİ SATILDI

Belediyenin 2022 yılında tarihinin en büyük arsa satışlarını gerçekleştirdiğine vurgu yapan CHP’li İşkar, belediyenin sadece bir yılda toplam değeri 5 milyar 286 milyon TL olan 38 arazisini sattığını açıkladı. Ayrıca belediyenin bankalara milyonlarca liralık kredi borcu olduğu da ifade edildi. Belediyenin vergi borçları ile SGK borçlarının da arttığı ifade edildi.

İHALELER HEP AKP’LİLERE GİTTİ

CHP’li İşkar’ın hazırladığı raporda şu tespitler yer aldı:

•Alibeyköy Mahallesi’nde bir arazi sahibi belediyeye dava açarak belediyeyi toplam 820 bin TL tazminata makhum etti.

•2022-2024 yılları arası çalışmak üzere sürücüsüz araç kiralama işi AKP Milletvekili adayı Erol Bulut’un sahibi olduğu Jet-Kar Turizm ve AKP Eyüpsultan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi’nin sahibi olduğu Mavi Yeşil Turizm şirketine verildi.

• gezi organizasyonu hizmet alımı ihalesi yine AKP’li Bulut’un sahibi olduğu Jet-Kar Turizm Şirketi’ne verildi.

•Nitril eldiven, fırça sapı ve muhtelif poşet alımı ihalesi AKP İl Başkan Yardımcısı Faysal Yılmaz’ın sahibi olduğu Gök Bilişim Şirketi aldı.

•Çanakkale şehitliği gezi organizasyonu ihalesini Zeytinburnu Kızılay Şubesi’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan ve AKP’den Muş milletvekili aday adayı olan Ayhan Balcı’nın sahibi olduğu Balcıoğlu Gıda aldı.