birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Belediye koruyu rahat bırakmıyor

Rehabilitasyon projesi yurttaşların mücadelesiyle iptal edilen Validebağ Korusu’nda belediye etkinlik yapmaya başladı. Toplu etkinliklerin yasak olduğunu belirten Validebağ Gönüllüleri belediyeyi şikâyet edeceklerini ifade etti.

ÇEVRE 22.05.2022 06:30
Belediye koruyu rahat bırakmıyor
Abone Ol google-news

Tolga UĞUR

Rehabilitasyon projesiyle Validebağ Korusu’nun doğallığını bozmaya çalışan Üsküdar Belediyesi, yurttaşların mücadelesiyle dokunulmayan koruda toplu etkinlik yaptı. Bölgeye kamyonların girdiğini, dev jenaratör kurulduğunu belirten Validebağ Gönüllüler, bu tarz toplu etkinliklerin koruya zarar verdiğine dikkat çekti.

1’inci derece doğal ve tarih sit alanı olan Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi rehabilitasyon projesi yapmak istedi. Yurttaşların bölgenin doğal yapısını bozacağını ve ranta açacağını belirterek mücadeleye başladı. Günlerce nöbet tutan bölge halkının direnişi zaferle sonuçlandı, mahkeme projenin ihalesi iptal etti.

İYİ Kİ KORUMUŞUZ

Yurttaşların mücadelesiyle korunan Validebağ Korusu’nda her cumartesi yapılması planlanan etkinliğin ilki yapıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yürüyüş yaparken çekindiği ve ‘arkada kalanlara da kahvaltı var’ tweetini alıntılayan Validebağ Savunması “Geçen yıl Validebağ Korusu'nu ihalenizin talanından iyi ki korumuşuz. Yoksa o yapay çimlerde oturacak, kimyasal malzemeden yapılma yürüyüş yollarında yürüyecektiniz. Toprak stresinizi aldı mı bari, yeni proje yok dimi?” diyerek tepki gösterdi.

belediye-koruyu-rahat-birakmiyor-1018701-1.

Korunan alanlara ilişkin yönetmeliğe göre koruda toplu etkinliklerin yapılmasının yasak olduğunu hatırlatan Validebağ Gönüllüleri üyesi Arif Belgin, belediyeyi Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’na şikayet edeceklerini belirtti. Belgin, “İki gün önce bugüne hazırlık olarak temizlik yapılmıştı. Önce koşu, sonra topluca kahvaltı şeklinde etkinlik yaptılar. Aşağı yukarı 200 kişi getirdiler. Ses sistemleri, flamalar... Üsküdar Belediyesi’nin her zaman yaptığı şeyler. Koruyu koruma anlamında tek bir iş yapmayan Üsküdar Belediyesi, kullanmak için her gün yeni yeni bahaneler üretiyor. En son 23 Nisan günü 23 Nisan Şenlikleri adında yapmıştı” değerlendirmesini yaptı.

Belgin, toplu etkinlikler yapılmasının çevreye büyük zararlar verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bir resmi kurumun, korumayla ilgili en ufak bir şey yapmadan toplu etkinlikler düzenlemesi çok tehlikeli. Orası bitkilerin ve hayvanlar evi. Onları yerinden etme hakkımız yok. Korudaki çalılara zarar veriyoruz, toprak su geçirmiyor” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun