Belediye önünde açıklama yapan köylüler: Taşocağı değil, yaşanabilir bir köy istiyoruz

HABER MERKEZİ

Tokat Turhal Çaylı köyü halkı, taşocağı açmak isteyen Turhal Belediyesi önünde açıklama yaptı. Köylerinde bir adet taşocağı olduğu ve ikincisinin açılmak istediğini belirten bölge halkı, tarım ve hayvancılığın tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

“Bizler doğasever Çaylı köylüleriyiz ve Çaylı Çevre Platformu olarak buradayız” sözleriyle başlayan açıklamada, “Köyümüz yüzyıllardır bu topraklarda tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle hayatlarını sürdürmektedir. Bizler; ekmeğin, bulgurun, yarmanın buğdayını, biberi, patlıcanı, domatesi, salatalığı, elmayı, armudu, kirazı, vişneyi, kayısıyı, şeftaliyi, eti, sütü, yoğurdu, peyniri ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz şekeri üreten köylüleriz. Bizler üretmek isteyen köylüleriz. Bizler taş değil aş üretmek istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Taşocağının bölgeye vereceği zararlar şu şekilde sıralandı:

-“Taşocağında kullanılan suyun çevreye salınması yeraltı sularını bitirecek.

-İrili ufaklı binlerce ağaç katledilecek ve doğadaki börtü böcek yaşam alanı bulamayacak.

-Toz ve ses bölgedeki yaşayan insanlarda sağlık sorunlarına yol açacak.

-Bölgenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılığı bitirecek.

-Çevreye geri dönüşü imkansız zararlar verecek.”

“Bizler bu yıkımı durdurmak için buradayız” denilen açıklamanın devamı şu şekilde: “Bizler sadece Çaylı için değil, komşu köylerimiz, Turhal, Tokat, ülkemiz için buradayız. Bizler çocuklarımızın geleceği için buradayız. Bizler ağaçların, doğada yaşayan hayvanların sesi olmak için buradayız. Bizler taşocağı değil; havanın, suyun, doğanın ve çevrenin temiz kaldığı yaşanabilir bir memleket ve dünya istiyoruz. Tarımın ve hayvancılığın yok olmasına; suyun, havanın kirletilmesine; köyümüzün yaşanmaz bir hale gelmesine izin vermeyeceğiz.”