Depremde yıkılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü enkazı önünde tutulan evrak nöbeti 18’inci gününe girdi. Sorumluların aydınlatılmasında kritik önemde bulunan belgelere hiçbir yetkili sahip çıkmıyor.

Belgeler kurtarılmayı bekliyor

Mustafa BİLDİRCİN

6 Şubat’ta yaşanan depremde hasar gören kamu binaları arasında Hatay Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü binası da yer aldı. Defne ilçesinde bulunan bina, hafif hasarlı olmasına ve değerli belgelere ev sahipliği yapmasına karşın iş makineleriyle apar topar yıkıldı. İmar planları, yapı kayıt belgeleri ve imar izinlerini de içeren çok sayıda klasör, molozlar arasında kaldı. Molozlar arasından çok sayıda evrak toplayan ve topladığı belgeleri savcılığa teslim eden İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Ömer Meşe, enkaz başında evrak nöbetine başladı.


SORUMLULARI AÇIĞA ÇIKARACAK BELGELER

Evrak nöbetinde 18’inci gününe giren Meşe, değerli çok sayıda evrağın, “Yakacak olarak kullanılmak” amacıyla depremzedeler tarafından alındığını söyledi. Molozlar arasında kalan belgelerin ıslak imzalı belgeler olduğuna dikkati çeken Meşe, “Yıkımın gerçek sorumlularının kamu vicdanını rahatlatacak ölçekte yargılanmasını sağlayacak belgeler burada. Bu belgelere sahip çıkılması gerekiyor. Fakat bugüne kadar bu yönde etkili bir çalışma yapılmadı” diye konuştu. Deprem soruşturmalarının ardından başlayacak yargılamalarda, enkaz altında kalan belgelerin delil olarak kullanılabileceğinin altını çizen Meşe, “Her felaket sonrasında maalesef sadece birkaç günah keçisi üzerinden durum yalıtılmaya çalışılıyor ancak bu aslında zihniyet sorunu. Bu aymazlığı tetikleyen anlayışın yok olması gerekiyor. Buradaki belgelere sahip çıkılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgiye göre, iş makineleriyle yıktırılan Çevre, Şehircilik ve İl Müdürlüğü Binası enkazından 500’e yakın klasör ve dosya çuvallara doldurularak savcılığa teslim edildi. Yetkililerin, “Enkaz korunaklı bir alana kaldırılarak muhafaza edilecek” sözü ise yıkımın ardından geçen 18 güne karşın halen tutulmadı. Belgeleri savcılığa teslim eden Meşe, adli emanete teslim edilen belgelerin korunması konusunda da ciddi kaygılar yaşadığını kaydetti.