birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 06.11.2020 10:58

Belgesi ortaya çıktı: Elazığ depreminde 14 can, göz göre göre ölüme gönderilmiş!

2007’deki depremde ağır hasar gördüğü için yapılan güçlendirme çalışmasına bina sakinleri ‘yetersiz’ diye itiraz etti, Bakanlık itirazı reddetti. Elazığ depreminin simgesi Dilek Apartmanı, bundan 13 yıl sonra yaşanan depremde çöktü, 14 cana mezar oldu.

Belgesi ortaya çıktı: Elazığ depreminde 14 can, göz göre göre ölüme gönderilmiş!

İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki deprem ardından Türkiye’nin depreme hazırlıklı olmadığına yönelik tartışmalar sürüyor. Elazığ depremine ilişkin ortaya çıkan yeni bilgiler, bunun en somut örneğini oluşturdu.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Elazığ depreminin simgesi haline gelen, 14 yurttaşın can verdiği Dilek Apartmanı’nın hikayesini yazdı. Savcılıktaki Dilek Apartmanı dosyasına giren yeni belgeye göre 2007’deki depremde ağır hasar gören apartmanda güçlendirme çalışması yapıldı. Bina sakinleri çalışmanın yetersiz olduğunu söyleyerek itiraz etti. Ancak Bakanlık itirazı reddetti. Bu gelişmeden 13 yıl sonra yaşanan depremde 14 kişi can verdi.

İsmail Saymaz’ın “Elazığ Depremi’nde ağır ihmalin belgesi” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

İzmir'de 6.9 büyüklüğündeki deprem çoğunlukla 1999 yılından önce yapılmış binaları vurdu. Aralarında Doğanlar, Rıza Bey, Yağcıoğlu, Barış ve Emrah sitelerinin de bulunduğu apartmanların enkazında 114 insanımız can verdi.

İzmir yaralarını sararken…

Bu yıl 24 Ocak'ta meydana gelen Elazığ Depremi'nin akıbetini soruşturdum.

Merkezi Sivrice olan bu depremde Elazığ'da 37, Malatya'da dört can kaybı yaşandı.

Nasıl Van Depremi'nde Sevgi, İzmir'de Doğanlar ve Rıza Bey apartmanları ağır hasar ve kayıp bakımından sembolik bir hale geldiyse…

Dilek Apartmanı da Elazığ'ın sembolüydü.

Tam 14 vatandaşa mezar olmuştu.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmalarda henuz dava açılmadı. Ancak Dilek Apartmanı'na ilişkin dosyaya kritik bir evrak girdi. Şimdi adı ‘Çevre ve Şehircilik' olan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün 23 Haziran 2007 tarihli bu evrakına göre…

belgesi-ortaya-cikti-elazig-depreminde-14-can-goz-gore-gore-olume-gonderilmis-801739-1.

Elazığ'da, 21 Şubat 2007'de 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Bu depremde Dilek Apartmanı ağır hasar görmüştü.

Sonra ne mi oldu?

Apartman sakinlerinin başvurusu üzerine Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden Prof. Dr. Ali Sayıl Erdoğan, bir teknisyen ve iki inşaat mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti kuruldu. Heyet, binada güçlendirme çalışması yaptı.

Depremzedeler çalışmaları yeterli bulmadıkları için itiraz etti.

İtiraz 23 Haziran 2007'de reddedildi.

O tutanakta şöyle yazıyor:

“Dilek Kooperatifi… bakanlığımız teknik heyetince kesin hasar tespit çalışmalarında ‘ağır' derecede hasarlı olarak belirlenmiş olup afetzedelerin müracaatı ile Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden teşekkül eden bilirkişi heyetince güçlendirme projesi altında onarımı yapılmıştır. Afetzedelerin itiraz dilekçeleri üzerine mahallinde inceleme yapılmış, söz konusu yapılar onarım gördüğünden değerlendirme yapılamamıştır.”

Yani, 13 yıl önceki depremde ağır hasar alan bina, depremzedeler karşı çıktığı halde yıkılmayarak, sözde güçlendirme çalışması ile ayakta tutuldu.

İşte bu apartmanda 13 yıl sonra 14 canı kaybettik.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol