birgün

22° AZ BULUTLU

AVRUPA 12.07.2020 13:45

Belit Onay, yandaşların ‘Türkiye'ye tatile gideni kovarım’ haberlerini yalanladı

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay, yandaşların gündeme taşıdığı, “Türkiye'ye tatile gideni kovarım” dediğine ilişkin haberleri yalanladı.

Belit Onay, yandaşların ‘Türkiye'ye tatile gideni kovarım’ haberlerini yalanladı

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay, "Türkiye'ye tatile gideni kovarım" yönünde kendisine ait olduğu iddia edilen ve yandaş medya tarafından gündeme getirilen sözleri yalanladı. Onay bu yönde çıkan haberlerin de doğruları yansıtmadığını söyledi.

Hem Hannover Allgemeine ve Neu Presse gazetelerine açıklama yapan hem de sosyal medyaya tekzip yazan Onay, yazılanların asılsız ve maksatlı olduğunu kaydetti. Belit Onay açıklamasında Federal Hükümetin korona önlemlerine dair kararları doğrultusunda 31 ülkeye seyahat edeceklerin 14 gün karantinaya alınacakları yönünde Hannover Belediyesine bağlı bir kurumun açıklamasında Türkiye ismi kullanıldığını belirterek, kendisinin buna müdahale ederek yazıyı düzelttiğine yer verdi. Onay, "Kimseyi işten çıkarmakla tehdit etmedim. Fedaral Hükümetin aldığı kararlar uygulanacaktır" dedi. Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay, asılsız iddialarda bulunanlar hakkında gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağını da ifade etti.7

Belit Onay'ın açıklaması şöyle:

Son günlerde bazı Türkçe haber sayfalarında çıkan şahsımla ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Birkaç asılsız sosyal medya paylaşımından yola çıkarak ve benden hiçbir şekilde görüş alınmadan yapılan böylesine karalayıcı haberleri hayretle takip ediyorum.

Belediye olarak, Türkiye'ye seyahat edecek çalışanlarımızı tehdit etmemiz kesinlikle sözkonusu değildir.

Aslında tartışmaya dahi açık olmayan bir hususu, haber içeriklerini göz önünde bulundurarak altını çizerek belirtmekte fayda var;

Belediyemiz, işçilerimizin haklarına tümüyle saygı duymaktadır. Muhtemel keyfi uygulamalarla insanların işten çıkarılması ne hukuki açıdan mümkündür ne de amaçlanmıştır. Bu, Belediye Başkanı olarak da en başta beni bağlamaktadır.

Asıl konuya dönecek olursak;

Türkiye, Alman "Robert Koch Enstitüsü" tarafından Koronavirüs salgını sebebiyle başka ülkelerle birlikte "riskli bölge" olarak sınıflandırılmıştır. Almanya, bu tür "riskli bölgeler" için uluslararası seyahat uyarısında bulunmaktadır. Neticede bu seyahat uyarısı Türkiye'yi de kapsamaktadır.

Biz de, Hannover Belediyesi olarak Almanya'daki tüm diğer belediyeler gibi, fedaral ve eyalet bazındaki bu gibi kararlara uymak durumundayız.

Haberlere konu olan yazıda bu ifade edilmeye çalışılmış. Ancak çalışanlarımızın işten çıkarılması gibi bir tehdit veya benzeri bir uygulama üstte belirttiğim gibi kesinlikle sözkonusu değildir.

Belediyemizin bir alt biriminde yayımlanan bu yazıyı, ben de ilk olarak sosyal medya aracılığıyla gördüm. Yazıda kullanılan üslup nedeniyle bunun düzeltilmesi, daha açıklayıcı ve uygun bir dil kullanılması yönünde talimatta bulundum.

Son olarak bana bu bağlamda ulaşan küfür, hakaret veya tehdit içerikli mesajlarla ilgili şahsım tarafından Almanya ve Türkiye'de hukuki yollara başvurulacağını da belirtmek isterim.

Vatandaşa "Terbiyesizlik yapma lan!" diyen Ilgın Kaymakamı yuhalandı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız