birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Bellek Atlası’ndan yangın belgeseli: Yanacak Hiçbir Yer Kalmayana Kadar

Bellek Atlası, orman yangınlarını işlediği ilk belgeseli “Yanacak Hiçbir Yer Kalmayana Kadar”la yola çıktı.

ÇEVRE 24.09.2022 14:31
Bellek Atlası’ndan yangın belgeseli: Yanacak Hiçbir Yer Kalmayana Kadar
Abone Ol google-news

Bellek Atlası ekibinin üretimi olan ilk belgesel, “Yanacak Hiçbir Yer Kalmayana Kadar” YouTube’da yayınlandı. Belgeselde iklim değişikliğinden orman yangınları sırasında yaşananlara, THK’nin erozyona uğratılmasına kadar birçok konu iç içe işleniyor.

Bellek Atlası ekibi Rıfat Doğan, Doğa Tunca ve Osman Oğuz Çetin tarafından hazırlanan belgesel hakkında yapılan açıklamada, “Bellek Atlası olarak, belgesel sinemanın toplumsal belleğin oluşumundaki büyük rolüne naçizane bir katkı sunmak üzere yola çıkıyor; ortak akılla ürettiğimiz belgesellerle toplumsal belleği diri tutmayı ve gücümüz yettiğince geniş bir 'atlasa' ulaştırmayı hedefliyoruz. İlk belgeselimiz 2021 yazında meydana gelen büyük orman yangınlarını anlatan 'Yanacak Hiç Bir Yer Kalmayana Kadar' YouTube sayfamızda yayınlandı” denildi.

Belgeselde; orman yangınları sırasında yaşananlar, iklim değişikliği ve kuraklığın yangın oluşumuna etkileri, yanlış tarım ve ormancılık politikalarının doğurduğu sonuçlar, Türk Hava Kurumu'nun erozyona uğratılması ve ihale dışı kalması, ihmaller ve yönetimsizliğin duyurulmasının RTÜK ve akreditasyon uygulaması marifetiyle engellenmesi işlendi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol