birgün

15° AÇIK

EKONOMİ 26.02.2021 17:35

Benzine 27 kuruşluk zam: Pompa fiyatlarına yansımayacak

Benzin fiyatına yarından geçerli olmak üzere 27 kuruşluk zam yapıldı. Söz konusu zam pompa fiyatlarına yansımayacak.

Benzine 27 kuruşluk zam: Pompa fiyatlarına yansımayacak

Benzin fiyatına yarından geçerli olmak üzere 27 kuruşluk zam yapıldı. Ancak, uygulanan 'eşel mobil" sistemi uyarınca, zam ÖTV'den karşılanacağından pompa fiyatlarına yansımayacak.

Ancak, uygulanan 'eşel mobil" sistemi uyarınca, zam ÖTV'den karşılanacağından pompa fiyatlarına yansımayacak.

İHA’nın aktardığına göre, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşverenleri Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre, benzin fiyatına 27 kuruşluk zam yapıldı. Yarından geçerli olacak (27 Şubat) fiyat artışı, mevcut uygulama olan "eşel mobil' sistemi gereği ÖTV’den karşılanacak. Dolayısıyla, artış pompa fiyatlarına yansımayacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol