birgün

18° AÇIK

Beren Saat'ten Sezen Aksu ve Erdoğan açıklaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da hedef aldığı Sezen Aksu'ya yönelik başlatılan linç kampanyasına, ünlü oyuncu Beren Saat'ten de tepki geldi. Kişisel sosyal medya hesabından bir 'Sezen Aksu' paylaşımı yapan Saat, "Hatırla Sevgili dizisinde Recep Tayyip adlı genç iyi şiir okumasıyla öne çıkan bölümlük karakterdi hikayemizde, 'dilini koparırız' demesine inanmak istemiyorum" dedi.

KÜLTÜR SANAT 23.01.2022 10:19
Beren Saat'ten Sezen Aksu ve Erdoğan açıklaması
Abone Ol google-news

Oyuncu Beren Saat, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sezen Aksu'ya yönelik olarak, "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz; o dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" açıklamasını yapmasını eleştirdi. Saat, "Halka şiirler okuyup, şarkılara söyleyerek duygusal köprü kurarak seçilen Erdoğan’ın bugün 'Dilini koparırız' demesine inanmak istemiyorum" düşüncesini dile getirdi.

Saat Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, "Hatırla Sevgili dizisinde oynadığımızda hepimiz çok gençtik ve o dizide Recep Tayyip adlı genç iyi şiir okumasıyla öne çıkan bölümlük karakterdi hikâyemizde. Ben siyaset kadar edebiyat sevdalısı olduğunu düşünürdüm bugüne kadar. Canımız Sezen Aksu’yu susturmanın hepimizin ezbere eşlik edeceği yüzlerce şarkısını, sonraki kuşaklara aktarmamıza engel olamayacağını çok iyi bildiğini tahmin ediyorum. Seni seviyoruz Sezen." ifadesini kullandı.

beren-saat-ten-sezen-aksu-yu-hedef-alan-erdogan-a-tepki-971503-1.

***

NE OLMUŞTU?

Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı 'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısında geçen sözler üzerinden, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere, iktidar ve iktidara yakınlığıyla bilinen kişiler tarafından hedef gösterilmişti.

Aksu'nun yazdığı şarkıda "Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e..." sözleri dine hakaret olarak yorumlanmış, sosyal medyada troller tarafından #sezenaksuhaddinibil hashtagi açılmıştı. AKP'ye yakınlığı ile bilinen Milli Beka Hareketi, Aksu'yu, Beykoz'daki evinin önünde 'protesto' etmişti.

Söz konusu tartışma siyasete de sıçrarken; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da dahil olmak üzere pek çok siyasi isimden Aksu'ya destek gelmişti.

ERDOĞAN DA HEDEF ALMIŞTI

Önceki günlerde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 'Sezen Aksu' tartışmasına dahil olmuştu.

Cuma namazı sırasında cami cemaatine seslenen Erdoğan, "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol