birgün

6° AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.10.2018 09:09

Berkay Ustabaş’tan mektup var

Berkay Ustabaş’tan mektup var

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 5 Ocak’ta tutuklanan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş yaşadıklarını anlatan bir mektup kaleme aldı.

Mektubu “Bu mektubun, tutuklu on binlerce üniversite öğrencisinin adalet arayışına bir ses olacağını düşünüyorum.” İfadeleriyle kaleme alan Ustabaş, Berkin Elvan cenazesine katılmanın suç olmadığını belirtti. Tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçlamaların herhangi bir Hukuka Giriş kitabında bile tutuklamaya gerekçe olabilecek eylemden söz edilemeyeceğini ifade eden Ustabaş, “10 aydır gasp edilen bir üniversite öğrencisi ve yurttaş olarak hukuk çerçevesinde hareket edilmesini, davranış ya da eylemlerin yaptırımının keyfiyete değil yasaya göre değerlendirilmesini; kısacası memleketimizde adaletin ve demokrasinin hakim olmasını istiyorum.” Dedi.Ustabaş, bir sonraki duruşmanın görüleceği tarih olan 1 Kasım’a dek sesini duyarmaya çalıştığını belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız