birgün

25° AZ BULUTLU

Berlin‘de Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi

AVRUPA 26.07.2020 17:09
Berlin‘de Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi
Abone Ol google-news


BERLİN / BİRGÜN

Berlin’deki demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Cumartesi Anneleri'ne destek eylemi düzenlendi. Yapılan eylemde, İstanbul’da Cumartesi Annelerinin etkinliğine uygulanan polis şiddeti ve gözaltılar kınandı.

Kreuzberg semtinde bir araya gelen eylemciler, İstanbul’da olduğu gibi gözaltında kaybedilenlerin resimlerini taşıdı, beyaz baş örtüleri taktı. İnsan Hakları Derneği tarafından gönderilen mesaj Almanca olarak okundu.

Çocuğu kaybedilen Goze Ana konuşmasında çocuğunu bulma umudunu kaybetmediğini ve bu umudun sonsuza kadar süreceğini açıkladı. 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise örgütlenmiş kötülüğe karşı bir araya gelmekten kaçınılmaması ve 'amasız fakatsız' birlikte mücadele koşullarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Berlin Milletvekili Hakan Taş da baskı ve işkencelerin sadece bugünün sorunu olmadığını ancak AKP iktidarı boyunca bunun sistematik olarak sürdürüldüğünü vurguladı.

Etkinlik Ahmet Kaya’dan ‘’Beni bul anne’’ eserinin çalınması ve birlikte söylenmesiyle sona erdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun