birgün

29° AÇIK

AVRUPA 26.07.2020 17:09

Berlin‘de Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi

Berlin‘de Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi


BERLİN / BİRGÜN

Berlin’deki demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Cumartesi Anneleri'ne destek eylemi düzenlendi. Yapılan eylemde, İstanbul’da Cumartesi Annelerinin etkinliğine uygulanan polis şiddeti ve gözaltılar kınandı.

Kreuzberg semtinde bir araya gelen eylemciler, İstanbul’da olduğu gibi gözaltında kaybedilenlerin resimlerini taşıdı, beyaz baş örtüleri taktı. İnsan Hakları Derneği tarafından gönderilen mesaj Almanca olarak okundu.

Çocuğu kaybedilen Goze Ana konuşmasında çocuğunu bulma umudunu kaybetmediğini ve bu umudun sonsuza kadar süreceğini açıkladı. 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise örgütlenmiş kötülüğe karşı bir araya gelmekten kaçınılmaması ve 'amasız fakatsız' birlikte mücadele koşullarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Berlin Milletvekili Hakan Taş da baskı ve işkencelerin sadece bugünün sorunu olmadığını ancak AKP iktidarı boyunca bunun sistematik olarak sürdürüldüğünü vurguladı.

Etkinlik Ahmet Kaya’dan ‘’Beni bul anne’’ eserinin çalınması ve birlikte söylenmesiyle sona erdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız