birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 14.04.2021 16:42

Berlin’deki eyalet mahkemesi, ‘hukukun üstünlüğü açısından eksiğiniz var’ diyerek Türkiye’nin ‘suçlu iadesi’ talebini reddetti

CHP’nin hukukçu vekillerinden Ali Mahir Başarır, Türkiye’nin uyuşturucu ticareti suçundan yargılanan bir şahsın iadesine ilişkin talebinin, Berlin’deki mahkeme tarafından, “Türkiye’de mevcut durum itibarıyla hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından önemli ölçüde eksiklikler bulunması nedeniyle” reddedildiğini açıkladı.

Berlin’deki eyalet mahkemesi, ‘hukukun üstünlüğü açısından eksiğiniz var’ diyerek Türkiye’nin ‘suçlu iadesi’ talebini reddetti

CHP Mersin Milletvekili ve hukukçu Ali Mahir Başarır, Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin, Türkiye’ye ‘hukukun üstünlüğünü’ gerekçe göstererek, yargılaması sürmekte olan bir kişiyi iade etmediğini açıkladı.

TELE 1'de katıldığı programda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e seslenen Başarır, “Ben bu ülkenin Adalet Bakanı olsam, bana gelen bu yazıyı yırtar atarım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğun ve adaletsizliğin artık Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından da kanıksadığını kaydeden CHP’li Başarır, Berlin’deki mahkemenin aldığı çarpıcı kararı şöyle anlattı:

berlin-deki-eyalet-mahkemesi-hukukun-ustunlugu-acisindan-eksiginiz-var-diyerek-turkiye-nin-suclu-iadesi-talebini-reddetti-864579-1.

‘ADALET BAKANI KABUL ETTİ’

“Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi uyuşturucu ticareti ve uyarıcı madde imal etme suçundan yargılanan bir suçlunun Almanya- Berlin’den iadesi için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderiyor. Adalet Bakanlığı bu talebi Federal Hükümete bildiriyor. Federal Hükümet, Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin ‘Türkiye’de mevcut durum itibarıyla hukukun üstünlüğü ilkeleri açısından önemli ölçüde eksiklikler bulunması nedeniyle’ adı geçen suçlunun iadesini reddediyor ve mahkemenin kararını esas almaya mecbur olduğunu bildiriyor. Adalet Bakanı ne yapıyor? Yazıyı aynen Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına iletiyor. Bir anlamda ülkemizde hukuk yokmuş, yapılacak bir şey yok diyor. Herhangi bir kınama yok. Eğer bu ülkede hukuk, adalet, bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü ilkeleri sağlam ve yerinde olsaydı bu ülkenin Adalet Bakanlığı derhal Dışişleri Bakanlığı ile birlikte o mahkemeye bir yazı yazardı. Hadi oradan, derdi. Burası bir hukuk devleti, derdi. Ama Bakan ne yaptı? Gönderilen yazıyı, bir üst yazıyla, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yani kabul etti.”

berlin-deki-eyalet-mahkemesi-hukukun-ustunlugu-acisindan-eksiginiz-var-diyerek-turkiye-nin-suclu-iadesi-talebini-reddetti-864577-1.berlin-deki-eyalet-mahkemesi-hukukun-ustunlugu-acisindan-eksiginiz-var-diyerek-turkiye-nin-suclu-iadesi-talebini-reddetti-864578-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol