birgün

14° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 21.10.2020 16:38

Berlin Müzeler Adası’ndaki 70 tarihi esere saldırı düzenlendi

Almanya’nın başkentinde bulunan ve beş ünlü müzeye ev sahipliği yapan UNESCO Kültür Mirası listesindeki Berlin Müze Adası’nda en az 70 esere yağlı bir sıvı püskürtüldü.

Berlin Müzeler Adası’ndaki 70 tarihi esere saldırı düzenlendi

UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilen ‘Bergama Sunağı’nın da bulunduğu Bergama Müzesi, Yeni Müze ve Eski Ulusal Galeri’de sergilenen en az 70 tarihi eser saldırıya uğradı.

Reuters’in haberine göre, İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman tarihinde, sanata ve antik eserlere yapılan en büyük saldırılardan biri olarak nitelendirilen saldırı üzerine Alman polisi soruşturma başlattı.

SALDIRGANLARIN KİMLİĞİ TESPİT EDİLEMEDİ

Müzenin güvenlik kayıtlarını incelediklerini açıklayan Polis yetkilileri, saldırının 3 Ekim’de müzenin açılış saatinden hemen sonra kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından yapıldığını açıkladı.

Spree Nehri kenarındaki Berlin Müze Adası’nda yaşanan saldırının ortaya çıkmasının ardından konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınan Prusya Kültür Mirası Vakfı, öğren saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

SALDIRI İKİ HAFTADIR GİZLİ TUTULUYORDU

Alman yerel basınında çıkan haberlerde ise saldırıların düzenlendiği Bergama Müzesi, Yeni Müze ve Eski Ulusal Galeri’nde bulunan lahitler ve taş oymalar da gözle görülür lekeler bulunduğu bilgisi veriliyor. Der Tagesspiegel ve Deutschlandfunk radyosunda çıkan haberlerde, yaşanan sıldırının en az iki haftadır gizli tutulduğu bilgisi verildi.

UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilen ‘Bergama Sunağı’nın da bulunduğu Berlin Müze Adası başkentin en çok turist alan bölgesi olma özelliği taşıyor. Burada bulunan müzeler ise Avrupa ve Akdeniz medeniyetlerinden oluşan büyük bir kültür tarihi kolleksyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız