Divan kurulu toplantısında Beşiktaş’ın borcu açıklandı. Kulübün güncel borç tutarının 6 milyar 264 milyon TL olduğu belirtildi. Toplantıda Ahmet Nur Çebi başkanlığındaki kulüp yönetimi eleştirildi.

Beşiktaş’ın borcu büyüyor
Fotoğraf: BJK

Spor Servisi

Beşiktaş’ta 2022 yılının son olağan divan kurulu toplantısı yapıldı. Kulübün toplam borç tutarı da açıklandı. Kulübün güncel borç tutarının 6 milyar 264 milyon 803 bin 267 TL olduğu belirtildi. Toplantıda açıklamalarda bulunan kulübün Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk ise başkan Ahmet Nur Çebi’yle sağlıklı bir iletişim kuramadıklarını söyledi. Yamantürk, "Divan yönetimine geldikten sonra dönemin yönetim kurulu başkanıyla, uygun gördüğü üyelerle divan toplantısı öncesi görüşüyorduk. Ayda bir görüşüp istişare ediyorduk. Dinler dinlemezler o ayrı bir konu. Ahmet Nur Çebi’yle bu görüşmeleri bitirdik, görüşemiyoruz, konuşamıyoruz. Bunu da çok iyi anlıyorum ama kabul etmiyorum" diye konuştu.

3 YILDA 5 ANTRENÖR

Çebi yönetimine sert eleştirilerde bulunan Yamantürk, şunları kaydetti: "Başkanımız yardımcısını bana yolluyor ve ‘Sen başkana karşısın’ diyor. Ben niye başkana karşı olayım? Başkana karşı olmak gibi bir niyetim olamaz ama düşündüğümü söylemekle mükellefim. Biz muhtar değiliz ki her yapılanı onaylayalım. Aklımıza yatmayan şeyler var. Üç yılda 5 antrenör değiştirdi bu takım. Bu aklıma yatmıyor. Kendi şirketlerimizde bu kadar sık yönetim değiştirmiyoruz. Biz yapsak, çalışanlarımız izin vermez. Kendi işyerimizde yapmadığımızı bize emanet edilen yerde nasıl yapıyoruz? Ahmet Nur Çebi Bey’e ben kendisini anladığımı söyledim. Bu çatı altında olmasak eminim ki ne o benimle, ne de ben onunla arkadaşlık ya da komşuluk yapmak istemeyiz. Çok farklı dünyaların insanıyız. Ortaklık da istemeyiz, akrabalık da yapmak istemeyiz. Burada bize bir görev verildi. Burası bize babadan miras kalmadı, çocuğumuza da miras bırakmayacağız."

BORÇ YÖNETİLEMİYOR

Borcu yönetmenin varlığı yönetmekten daha zor olduğunu kaydeden Yamantürk, "Borcu; bilgili, becerikli, alacaklıya güven verecek, iyi ahlaklı insanlar yönetir. Bir önceki başkan Fikret Orman yönetiminde ‘Sizin yönetiminizde böyle insanlar var mı bilmiyorum. Bizim oturduğumuz koltuktan görünmüyor’ demiştim. Anlayana çok ağır laf ama bunu hakaret için söylemiyorum, bir tespitte bulunuyorum. 5 yıl geçti aradan, üzülerek aynı şeyi söylüyorum. Bizim oturduğumuz yerden bu ayarda insanları göremiyoruz. Gelirimiz aşağı yukarı 60 milyon avro, takıma ödediğimiz maaş tutarı da 45 milyon avro civarı. Ödediğimiz faiz 28 milyon avro. 60 milyon avro gelirle, 73 milyon avro gideri nasıl karşılayacaksınız. Bunu gören insan, bu harcamalara devam eder mi? Bunu ben söylemeyeceğim de kim söyleyecek? İstiyorsunuz ki susalım, bildiğiniz gibi yapalım. O zaman lağvedin bizi. Alacaklılar çakıl taşı vermiyor, para veriyor. Gönül isterdi ki biz bunları eskiden olduğu gibi ayda bir toplanarak başkana ve uygun göreceği arkadaşlara aktarabilseydik. Maalesef bu düzen kalktı. Bu yüzden düşüncelerimizi ancak sizlerin önünde paylaşabiliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kısa süre içinde 3 kez disipline gönderildiğini söyleyen Yamantürk, şunları aktardı: "Camia bizi yeniden göreve getirdi. Son 3 aydır beni 3 kere kulüpten atmaya kalktılar. Beşiktaş’ı satın almaya kalkan zata söylediğim laftan dolayı bir arkadaşımız koştura koştura sicile giderek seçime girmemem için beni disipline vermek istedi. Arkasından 30 Ekim’de bir tweet attım. Başkana hakaret ettiğimi düşünen genç bir arkadaşımız yine disipline vermeye kalktı. Ben kimseye hakaret etmem."