Beşiktaş’ta Tersine Dünya’ya büyük ilgi

Orhan Kemal’in kaleme aldığı ve daha önce hem beyaz perdeye hem de pek çok kez farklı gruplarla tiyatro sahnesinde canlandırılan Tersine Dünya oyunu, bu sefer Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi ve Beşiktaş Belediyesi 2021-2022 eğitim öğretim yılı tiyatro kursiyerleriyle birlikte canlandırıldı.

Mustafa Gültekin tarafından 1994 yılında Orhan Kemal'in romanından uyarlanan “Tersine Dünya” isimli oyun, 13 Mayıs Cuma akşamı 20.00’da Akatlar Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Yönetmenliğini Cenk Şen'in yaptığı ve tamamen dolu salona oynanan oyunda "kadına şiddet" konusu işlendi. Oyun sonunda kadro, seyircilerin büyük alkışıyla ödüllendirildi.

Oyuna Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi müdürü Eyüp Sultan Yüksel ve Beşiktaş Zübeyde Ana Kültür Merkezi müdürü İrfan Uçar katılım gösterdi. Oyun sonunda sahneye davet edilen Eyüp Sultan Yüksel tüm kadroyu temsilen hediyesini Cenk Şen'e takdim etti.

besiktas-ta-tersine-dunya-ya-buyuk-ilgi-1016844-1.

OYUN HAKKINDA

Oyunu Orhan Kemal'in romanından Mustafa Gültekin'in tiyatroya uyarladı. Tiyatro metninin yapısı değiştirilerek "kadına şiddet" konusu daha fazla ön plana çıkarıldı. "Dünya Tersine Dönse" isimli oyun için yazılan şarkıyı Cenk Şen besteledi, oyuncular seslendirdi ve dans etti. Oyunda neredeyse hiç dekor kullanılmadı. Tüm mekanlar sadece isim ile belirtildi ve seyircinin hayal gücüne bırakıldı. Oyunda masa ve sandalye dışında sadece birkaç nesne vardı ve diğer tüm nesneler oyuncular tarafından pandomim yapılarak canlandırıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ

Fuaye alanında oyunun provalarından görüntülerin yer aldığı "Ceren Salman'ın Gözünden Tersine Dünya" isimli bir fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatçısı Ceren Salman'ın hazırladığı sergiyi tiyatro severler oyun öncesi inceleme şansı buldular. Oyundaki zıtlığı temsilen oyuncuların kostümleri gibi sergideki fotoğraflar da siyah beyazdı.

besiktas-ta-tersine-dunya-ya-buyuk-ilgi-1016845-1.

OYUN KADROSU

Cenk Şen (Yönetmen), Berna Gülaçtı (Ses/Işık), Irmak Kutlu (Ses/Işık), Fatma Nur İclal Kibar (teknik), Yiğit Durur (teknik), Cemre Gül Başoğlu (Teknik), Alara Kaya (Koro Yanı), Aysel Çelik (Koro 5), Ayşe Meltem Cansever (Koro 4), Ayşenur Ateş (Bitirim Leyla), Banu Aktokluk (Zarife), Burcu Cansever Uygur (Bekçi Nermin), Dildade Birkan (Filiz), Emine Ustaoğlu (Bekçi Fethiye), Gülşen Kıralı (Leman), İrem Nur Deveci (Biç Ayşe), Kübra İzler (Arife), Mehtap Eren (Bakkal Nuriye), Mete Akalın (Ökkeş/Murtaza), Nahman Süsar (Abbas), Neşe Uğurkan (Koro 3), Nuh Mehmet Berk (Cemal), Nur Dikdur (Patron Sevim), Onur Keskin (Hasan), Özlem Çakmaklıoğulları (Komiser Ayten), Rümeysa Kaya (Kes Ayşe), Serpil Şimşek (Başgardiyan Neriman), Sevgi Öğün (Gardiyan Fitnat), Tuna Teker (Süleyman), Waka Matsui (Muhasebeci Hayriye), Yasemin Kaftar (Koro Başı), Yaşar Demirdelen (Haydar/İbo), Yeşim Çobankent Münevveroğlu (Bekçi Zalha), Yusuf Akpınar (Fikri/Çaycı)