birgün

21° AZ BULUTLU

Beyaz TV’den al haberi: RTÜK, FOX TV ve TELE 1’e çok ağır cezalar verecek!

Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in sahibi olduğu Beyaz TV’de, FOX TV ve TELE 1’e çok ağır cezalar verileceği iddia edildi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Yüksel Mansur Kılınç, “Kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu

MEDYA 21.01.2020 12:00
Beyaz TV’den al haberi: RTÜK, FOX TV ve TELE 1’e çok ağır cezalar verecek!
Abone Ol google-news

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, RTÜK’ün FOX TV ve Tele 1’e ceza vereceğine yönelik iddialar ile ilgili “Kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu.

19 Ocak Pazar günü Beyaz TV’de yayınlanan “Uyan Türkiye’m” programının sunucusu Tahir Sarıkaya, FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal ile TELE-1’de “Gün Başlıyor” programını sunan Can Ataklı’ya RTÜK tarafından ceza verileceğini iddia etti.

Sarıkaya, henüz açıklanan bir ceza olmadığı halde, “RTÜK’ten, çok sağlam bir kaynağımdan aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyerek, Fatih Portakal’ın, Libya’ya giden Türk askerleri ile ilgili yorumu nedeniyle Fox TV’ye ağır bir para cezası geleceğini ileri sürmüştü. Sarıkaya, RTÜK’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı bir yorum nedeniyle Can Ataklı’ya da 5 program kapatma cezası vereceğini öne sürdü.

beyaz-tv-den-al-haberi-rtuk-fox-tv-ve-tele-1-e-cok-agir-cezalar-verecek-677794-1.
CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Beyaz TV programcısı Tahir Sarıkaya’nın, FOX TV ve Tele 1 ile ilgili iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Kılınç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulmak üzere yazılı soru önergesi hazırladı.

Henüz toplantı yapılmadan ve toplantı gündemi üst kurul üyelerine bildirilmeden iki televizyon kanalına cezaların verileceğine yönelik haberi sorgulayan Kılınç, RTÜK’te kararlar Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu.

Beyaz TV’de yayınlanan haberin RTÜK Başkanlığı tarafından yalanlanmadığına dikkat çeken Kılınç, Akit TV programcısının “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” şeklindeki sözlerinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen RTÜK gündemine alınmadığını hatıdlattı.

Kılınç, yazılı soru önergesinde şu soruları sordu:

  1. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in 6. Maddesine göre Üst Kurulun toplantı gündemi, toplantıdan en az bir gün önce Üst Kurul üyelerine bildirilir.Beyaz TV’de sözkonusu haberin yayınlandğı 19.01.2020 gününden önce FOX TV ve Tele-1 ile ilgili bahsedilen programlar gündeme alınmış ve Üst Kurul üyelerine bildirilmiş midir?
  2. Üst Kurul toplantısında görüşülen konularla ilgili kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir? Toplantıdan önce Tele 1 ve FOX TV ile ilgili verilmiş bir karar yoksa sözkonusu haber neden RTÜK Başkanlığı tarafından yalanlanmamıştır?
  3. RTÜK Başkanı’nın FOX TV Ana Haber Bülteni ve Tele 1’de yayınlanan Gün Başlıyor programı ile ilgili İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nde görevli uzmanlara rapor hazırlamaları yönünde talimatı olmuş mudur? Olmuşsa RTÜK Başkanı bu talimatı re’sen mi yoksa sözkonusu programlarla ilgili gelen şikayetler üzerine mi vermiştir?
  4. 20.12.2020 tarihinde Akit TV’de yayınlanan Manşetlerin Dili programınının sunucusu, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” demiştir. RTÜK Başkanı’nın bu programla ilgili İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nde görevli uzmanlara rapor hazırlamaları yönünde bir talimatı olmuş mudur? Olmamışsa neden?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol