birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.02.2020 10:49

Beyoğlu Belediyesi'ne II. Abdülhamit tuğrasından logo

Belediye Meclis üyelerinin kimlik kartlarının üzerine padişah fermanlarınını anımsatan bir sembol konuldu

Beyoğlu Belediyesi'ne II. Abdülhamit tuğrasından logo

Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Erdemir’in makam odasında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in portresi astığının ortaya çıkmasının ardından AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nde de Abdülhamit tartışması yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı, Okçular Vakfı’nın kurucusu AKP'li Haydar Ali Yıldız'ın başkanlığını yaptığı belediyede, Meclis üyelerinin değiştirilen kimlik kartlarının üzerine Beyoğlu’nun simgesi tarihi Galata Kulesi yerine padişah fermanlarını anımsatan başka bir sembol konulduğu görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre, CHP’li Meclis üyesi Süleyman Solmaz sembolün II. Abdülhamit tuğrasından esinlenildiğini belirterek tepki gösterdi. Solmaz “Beyoğlu’nda Galata Kulesi gibi tarihi bir simgemiz varken, dünyada bilinen ve yaşam alanı olarak da kullanılan, birçok uygarlığın simgesi olan kuleninin yerine yalnızca bir zümrenin kullandığı bir simgeyi kullanıma almaya çalışmak Beyoğlu’na itibar kaybettirir. Bu anlaşılmayan değişiklik tavrından vazgeçilmeli” dedi.

AKP’li Meclis üyesi Şenol Cengiz ise sembolün yeni olmadığını Beyoğlu Belediyesi’ne özel bir eski arma olduğunu belirterek “Abdulhamit tuğrası ama içerisinde Beyoğlu Belediyesi başkanlık binasının görseli var tuğranın içerisinde. Bu bina Abdulhamit’in yaptırdığı ilk belediye binası” dedi.

Beyoğlu Belediyesi de konu ile ilgili bir açıklama yaparak şunları ifade etti:

"Bugün bazı medya organlarında, kendilerine doğru bilgilendirme yapıldığı halde belediyemizin Galata Kulesi figürlü resmi logosunun değiştirildiği yönünde yersiz ve mesnetsiz haberlere kasıtlı olarak yer verilmiştir. Gerçeği yansıtmayan iddialarla ilgili kamuoyuna duyurumuzdur.

Türkiye’nin ilk belediyesi olan Beyoğlu Belediyesi, kurulduğu ilk günden itibaren resmi logosunda, Galata Kulesi figürünü kullanmaktadır. Beyoğlu’nun gerçek kişiliğini en iyi şekilde tasvir eden Galata Kulesi figürünün logodan kaldırılması gibi bir durum hiçbir zaman söz konusu dahi olmamıştır. Resmi işlemlerimiz ve kurumsal yazışmalarımızın yanı sıra kurumsal sosyal medya hesaplarımız ve web sitemiz başta olmak üzere tüm mecralarımızda Galata Kulesi figürünün yer aldığı resmi logomuz kullanılmaktadır.

2013 yılında tasarlanan söz konusu arma ise başkanlık binamızın figürü ile güneş figüründen oluşmaktadır. Armada yer alan başkanlık binamızın figürü, restorasyon çalışmasıyla tarihin ve modernizmin buluştuğu bir yapı haline gelen başkanlık binamızı; güneş figürü ise, Beyoğlu’nda doğan güneşi ve çok sesliliği temsil etmektedir. Söz konusu sembolün belediyemizin logosuyla hiç bir ilgi ve alakası yoktur. Hiçbir zaman ve hiçbir şekilde resmi logomuzun yerine kullanılmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…"

beyoglu-belediyesi-ne-ii-abdulhamit-tugrasindan-logo-688136-1.

‘ABDÜLHAMİT’E FATİHA’

Ayrıca Haydar Ali Yıldız sosyal medya hesabından Abdülhamit’in ölüm yıldönümünden bir gün sonra bir video yayınladı. Yıldız “Programı Sultan Abdülhamid Han ve tüm şehitlerimiz için güzel evladımızın dilinden Fatiha ile bitirdik” notuyla paylaştığı videoda çocuklara hitaben “Sultan Abdülhamit Han dedemize bu akşam bir fatiha okuyalım mı eve gittiğimizde? Abdülhamit Han dedemize bu akşam fatihayı kim okuyacak? Hadi bakalım. Çikolata, çikolata geliyor” diyor. Videoda sonra küçük bir çocuk fatiha okuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız