birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 06.08.2020 22:36

Beyrut Limanı'ndaki patlamaya ilişkin 16 kişi tutuklandı

Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmanın ilk aşaması tamamlandı. Lübnan Askeri Mahkemesi Yargıcı Fadi Akiki, patlamayla ilgili 16 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Beyrut Limanı'ndaki patlamaya ilişkin 16 kişi tutuklandı

Lübnan Askeri Mahkemesi Yargıcı Fadi Akiki, Beyrut Limanı'nda meydana gelen ve 100'den fazla kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı patlamaya ilişki yürütülen soruşturmanın ilk aşamasının tamamlandığını bildirdi.

Sputnik Türkiye'nin Lübnan Ulusal Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre Akiki, yaptığı açıklamada patlamayla ilgili 16 kişinin tutuklandığı bilgisini paylaştı.

Soruşturma kapsamında şimdiye dek yetkililer dahil 18 kişinin sorgulandığını belirten Akiki, soruşturmada tüm koşulların göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

Lübnan yargısı, patlamaya ilişkin Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir ve bir dizi liman yetkilisine yurt dışına çıkış yasağı vermişti.

beyrut-limani-ndaki-patlamaya-iliskin-16-kisi-tutuklandi-765478-1.

"PATLAMANIN SONUÇLARIYLA MÜCADELE EDECEK GÜCÜMÜZ YOK"

Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Raul Name, Beyrut Limanı'ndaki patlamanın milyarlarca dolar hasara yol açtığını ve ülkesinin bu durumla mücadele edecek ekonomik güce sahip olmadığını söyledi.

Bakan Name, yaptığı basın açıklamasında, ülkede zararın çok büyük olduğunu, Beyrut Limanı'ndaki buğday silolarının tamamen zarar gördüğünü ve hasarı değerlendirmek için zamana ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

"Patlamanın sonuçlarıyla mücadele edecek ekonomik gücümüz yok" diyen Name, Merkez Bankası ve diğer bankaların kapasitesinin sınırlı olduğunu ve Lübnan para biriminin de halihazırda çok değerli olmadığını hatırlattı.

Name, ayrıntılı bilgi vermeden, "Mevcut durumda tek çözüm Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olacak" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlama sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 135'e yükseldiğini, yaklaşık 5 bin yaralı ve onlarca kayıp olduğunu açıklamıştı.

Patlamanın etkisiyle büyük zarar gören Beyrut Limanı, Lübnan'da tahıl, gıda maddeleri ve ilaçların tutulduğu en büyük depolama alanı olarak kullanılıyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız