birgün

12° AÇIK

DÜNYA 10.09.2020 14:09

Beyrut'ta patlamanın gerçekleştiği liman bölgesinde yangın çıktı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçtiğimiz ay yaşanan patlamanın gerçekleştiği liman bölgesinde yangın çıktı.

Beyrut'ta patlamanın gerçekleştiği liman bölgesinde yangın çıktı

Öğle saatlerinde başlayan yangın, Beyrut İtfaiyesi ekiplerinin yanı sıra orduya ait ve kent dışından gelen itfaiye araçları ve havadan 2 helikopterin 4 saat süren zorlu çalışmaları sonucu kontrol altına alındı.

Lübnan Kamu İşleri ve Ulaştırma Bakanı Mişel Neccar, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı'ndaki yangının hangarda metal kesme işlemi sırasında çıktığını söyledi.

Bakan Neccar, yangının kontrol altına alındığını ve soruşturma başlatılacağını kaydetti.

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Bakan Mari Kloud Necm'in, Beyrut Limanı'ndaki yangınla ilgili acil ve kapsamlı bir soruşturmanın başlatılması talimatı verdiği belirtildi.

Beyrut Limanı'nda bir aydan uzun süredir enkaz kaldırma ve hâlâ kayıp olan kişilerin cansız bedenlerine ulaşma çalışmaları sürüyor.

BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Patlamaya ilişkin soru işaretleri ve ihmal iddialarının artması üzerine Lübnan sokaklarında sorumluların cezalandırılması talebiyle gösteriler düzenlenmişti. Başbakan Hassan Diyab da protestoların üçüncü günü 10 Ağustos'ta istifasını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Avn, Diyab hükümetinin yerine yeni kabineyi oluşturma görevini 31 Ağustos'ta Mustafa Edib'e vermişti.

Tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşayan Lübnan, Beyrut Limanı'ndaki patlamayla daha da zor duruma düşmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol