birgün

17° AÇIK

Biden’dan Putin’e yaptırım tehdidi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali halinde doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

DÜNYA 26.01.2022 11:45
Biden’dan Putin’e yaptırım tehdidi
Abone Ol google-news

Ukrayna’da Nisan 2014’te başlayan iç savaş Rusya ile ABD liderliğindeki Batılı ülkeler arasında nüfuz mücadelesine sahne olmaya devam ediyor. Konuya ilişkin son çıkış ABD Başkanı Joe Biden'dan geldi. Biden, Ukrayna'yı 'işgal etmesi' durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

AA'nın aktardığına göre Biden, başkent Washington'da küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Ukrayna'yı işgal ederse Putin'in kendisine yaptırım uygular mısınız?" sorusuna Biden, "Evet" yanıtını verdi. Biden, Putin'i de işgalin bedelinin "çok ağır" olacağı konusunda uyardığını vurgulayarak, "Ona eğer Ukrayna'ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir" ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA'YA AMERİKAN ASKERİ YA DA NATO ASKERİ YERLEŞTİRME PLANIMIZ YOK'

Biden, NATO Mukabele Gücü'nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdiklerini de hatırlatarak, söz konusu askerlerin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa'ya hareket edebileceğini söyledi. Biden, "Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz" dedi.

Olası bir Ukrayna 'işgalinin' Rusya için ekonomik sonuçları olacağını söyleyen Biden, "Ukrayna'ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok" diye konuştu.

ABD VE RUSYA ARASIDNAKİ GERİLİM YENİDEN YÜKSELMİŞTİ

Doğu Ukrayna’da bağımsızlık yanlısı Donbass güçlerini destekleyen Rusya ile Kiev’e destek veren ABD arasındaki gerilim son aylarda ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya yaptığı yığınak nedeniyle yeniden yükseldi. Rusya, bir işgal hazırlığında olduğunu reddederken ABD ve batılı ülkeler Rusya’nın böylesi bir hareketinin ağır sonuçları olacağı konusunda Moskova’yı tehdit ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun