birgün

19° AÇIK

DÜNYA 10.06.2021 08:07

Biden’ın hedefinde Çin ve Rusya var

Biden’ın hedefinde Çin ve Rusya var

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın 9-16 Haziran tarihlerini kapsayan Avrupa turu dün İngiltere’ye ziyaretiyle başladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la görüşeceğini, Biden ve eşi Jill Biden’ın daha sonra İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile bir araya geleceğini açıkladı. Göreve geldiğinden bu yana ilk yurtdışı ziyaretine çıkan Biden, aynı zamanda 11-13 Haziran tarihleri arasında Galler’de yapılacak G7 Zirvesi’ne ve 14 Haziran’da Brüksel'deki NATO Zirvesi'ne katılacak.

KREMLİN TEMKİNLİ

Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Biden’ın mart ayında verdiği bir röportaj esnasında Putin’e yönelik “Katil” sözleri sonrası ilk kez yapılacak yüz yüze görüşmeyle ilgili Kremlin'den dün açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Zirve ile ilgili büyük bir beklentimiz, atılım yaşanacağına dair bir yanılsamamız yok” dedi. Lavrov, “Batı’nın bize atfetmeye çalıştığı şeylere rağmen, biz sürekli olarak Batı da dahil herkesle -ABD, onun NATO’lu müttefikleri veya AB fark etmeksizin- karşılıklı faydaya dayalı ilişkilerle ilgileniyoruz. Bu arada birileri her ne kadar kendilerini ve başkalarını aksine ikna etmeye çalışsa da bizim süper güç hırslarımız yok. Batılı meslektaşlarımızın kendi demokratik değerlerini gezegene yaymaya çalışırken gösterdiği o Mesihvari arzuya sahip değiliz. Umuyorum ki Biden yönetimi uluslararası ilişkilerde bir hegemonya iddiası tutumuyla diyalog sürdürmekten kaçınır” açıklaması yaptı.

Öte yandan 11-13 Haziran tarihlerinde Galler’de yapılacak G7 Zirvesi'nde “vergi reformu” kararının ele alınması beklenirken ABD'li milyarderlerin vergi ödemediği yönündeki iddialar gündeme oturdu. G7 ülkelerinin maliye bakanlarının G7 Zirvesi'nden önce Londra'da küresel bir vergi reformu için uzlaşmaya varmıştı. G7 ülkelerinin çok uluslu şirketlerden alınan kurumlar vergisinin en az yüzde 15 olması yönünde uzlaşma sağlaması “vergi reformu” olarak adlandırılırken bu kararın akabinde 25 ABD'li milyarderin eksik vergi ödediğinin açıklanması dikkat çekti. New York merkezli gazetecilik grubu ProPublica'nın haberine göre, aralarında Jeff Bezos, Warren Buffett ve Elon Musk’ın da dahil olduğu 25 ABD'li milyarder, 2014 ve 2018 arasında toplam net gelirleri 400 milyar dolardan fazla artmasına rağmen bu yıllar arasında yüzde 3,4’lük bir “gerçek vergi oranı” ödedi. ProPublica, Bezos'un 2007 ve 2011'de, Musk'ın ise 2018'de vergi ödemediğini iddia etti. Beyaz Saray ise söz konusu haberi “yasadışı bir sızıntı” olarak nitelendirdi ve FBI'ın vergi dairesinin konuyu incelediklerini beyan etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol