Google Play Store
App Store

Basın İlan Kurumu, AYM'nin 'basın özgürlüğü ihlali' olmaduğuna hükmettiği resmi ilan kesme cezalarına devam ediyor. Kurum, Wushu Federasyonu'yla ilgili bir haberimiz nedeniyle BirGün'e iki gün daha ilan kesme cezası verdi.

BİK, AYM'nin 'basın özgürlüğü ihlali' dediği cezalara devam ediyor: BirGün'e iki gün daha ilan cezası!

Basın İlan Kurumu (BİK), gazetemiz BirGün’e bir kez daha resmi reklam ve ilan kesme cezası verdi. ‘Wushu Federasyonu'nun sorumlusu Velioğlu, Hizbullah'tan hapis yatmış: Gericiliğin spor yapılanması’ başlıklı haber nedeniyle BirGün’ün resmi reklam ve ilanları 2 gün kesilecek. Wushu Federasyonu Asbaşkanı Rıdvan Duran aynı zamanda BİK Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Üst üste ortaya çıkan skandallar nedeniyle gündemden düşmeyen Wushu Federasyonu’nun Doğu ve Güneydoğu Genel Koordinatörü ve Üst İstişare Kurulu Üyesi Abdülaziz Velioğlu’nun, Hizbullah’tan hapis yattığı ortaya çıktığına yönelik 17 Ocak’ta BirGün’de yayımlanan haber, BİK’e şikâyet edildi.

BİK TARAFSIZ DEĞİL

BirGün’ün avukatlarının şikâyete ilişkin yaptığı savunmada ise haberin gerçek olduğuna ve basın özgürlüğü sınırları içerisinde kaldığına dikkat çekildi. Ayrıca savunmada, BİK’in yargısal yetki kullandığına ve bu durumun da tarafsızlık ilkesinin açık bir ihlali olduğuna vurgu yapıldı.

BİK’in resmi ilan ve reklam kesme cezasına yönelik kararında ise haber nedeniyle Federasyon Başkanı Akyüz’ün ‘Hizbullah ve terör örgütleriyle ilgisi varmış gibi sonuca varılmasına yol açtığı ileri sürüldü.

BİK, BirGün’ün resmi ilan ve reklamlarının 2 gün süreyle kesilmesine karar verirken internet sitesinin yararlandığı ek göstergeleri de kesti.

AYM, İLAN KESME CEZALARININ ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLALİ’ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), geçen günlerde verdiği bir kararda, BİK’in Korkusuz gazetesine verdiği ilan kesme cezasını iptal etmiş ve “İfade ve basın özgürlüğü ihlali” olarak değerlendirmiş ve “Bu şekilde maddi bir yaptırıma maruz kalma endişesinin kişiler üzerinde kesintiye uğratıcı bir etkisi vardır ve sonunda kişinin bu etki altında ileride düşünce açıklamalarından veya basın faaliyetlerini yapmaktan imtina etme riski bulunmaktadır” demişti.