birgün

24° AZ BULUTLU

Bilal Erdoğan’ın vakfı ile Milli Eğitim el ele: Dinci vakıf okullarda sosyal etkinlik yapacak

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKP’ye yakınlığıyla bilinen dinci vakıf TÜGVA arasında okullarda sosyal etkinlik düzenlenmesi için protokol imzalandı

GÜNCEL 13.12.2016 07:49
Bilal Erdoğan’ın vakfı ile Milli Eğitim el ele: Dinci vakıf okullarda sosyal etkinlik yapacak
Abone Ol google-news

SERBAY MANSUROĞLU | @serbaymansur
serbaymansur@birgun.net

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında işbirliği protokolü imzalandı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen gençlik örgütlenmesi TÜGVA, bu işbirliği protokolü ile okullarda sosyal etkinliklere imza atacak.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün protokol imzaladığı TÜGVA faaliyetlerini tüm liseler ile dengi okullarda yürütebilecek.

İmza atılan metnin kapsamı şu şekilde kayda geçti: “Bu protokol Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye gençlik Vakfı Antalya İl Temsilciliği işbirliğinde resmi, özel lise ve dengi okul, kurumlarında yürütülecek ücretsiz eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler ile ilgili planlama, uygulama, organizasyon belge tanzimine ilişkin esas ve yükümlülükleri kapsar.”

Sosyal etkinliklere müdahale protokolü
Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise söz konusu işbirliği protokolünün iktidar tarafından çocukların sosyal etkinliklerine müdahale anlamına geldiğini belirtip uyardı. Öztürk, “Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Türkiye Gençlik Vakfı ile yaptığı protokol Türkiye’de eğitimin nasıl bir hale geldiğini ortaya koyuyor. Eğitim yıllardır uygulanan politikalarla gerici hale getirildi. Şimdi de çocuklarımızın sosyal etkinliklerine dahi müdahale edecek protokoller imzalanıyor. Oysa yapılması gereken yandaş derneklerle işbirliği yerine çocuklarımızın sportif ve sanatsal gelişimini sağlayacak, özgürce seçeneklerle kendi geleceklerini şekillendirmelerini sağlayacak adımları atmaktır” diye konuştu.

Amaç yeni Ensar’ların önünü açmak mı?
“Çocuklarımız gerici vakıfların ‘sosyal etkinliklerine’ bırakılamaz” diyen Öztürk, “Sosyal etkinlikler dini vakıf ve cemaatlerin işi değildir. Amaç gerçekten sosyal etkinlikler düzenlemek mi yoksa çocuklarımızı bu vakıfların birer parçası yapmak ve yeni ‘Ensar’ların önünü açmak mıdır!” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bize göre amaç çocuklarımızı bu vakıfların birer parçası yapmaktır. Bunun sonucunda yeni ‘Ensar’lar ortaya çıkacaktır. Bu tip girişimlerle laik ve kamusal eğitim çok ciddi yara almıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu protokolü kabul edilebilir değildir. Eğitim Sen olarak laik ve kamusal eğitim talebimizi tüm baskılara ve uygulamalara rağmen dillendirmeye devam edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol