birgün

21° AZ BULUTLU

GÜNCEL 26.03.2021 02:11

Bilecik Belediye Başkanı Şahin'e İstanbul Sözleşmesi soruşturması!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilecik'te bulunan bilboardlarda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yer alan ve “toplumu suçlayıcı” olduğu iddia edilen ifadelerden dolayı Bilecik Belediye Başkanı ve ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Bilecik Belediye Başkanı Şahin'e İstanbul Sözleşmesi soruşturması!

İçişleri Bakanlığı Türkiye'nin Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepki gösterdiği afişler nedeniyle, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin hakkında soruşturma başlattı.

"İstanbul Sözleşmesi Kimden Korur' başlıklı afişlerin "öğretmenleri ve polisi zan altında bıraktığını" savunan Soylu, afişlerin polis tarafından kaldırıldığını açıkladı.

Soylu, Bilecik Belediyesi tarafından asılan İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin afişlerdeki ifadeler hakkında Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Toplumumuzun tüm kesimlerine hakaret içeren, öğretmenlerimizi ve polisimizi zan altında bırakan Bilecik'teki billboardlar yaptığımız suç duyurusu sonucu güvenlik güçlerimizce derhal kaldırılmıştır. Bilecik Belediye Başkanı ve ilgililer hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır."

Kentin çeşitli bölgelerine asılan "İstanbul Sözleşmesi kimden korur?" başlıklı afişlerde şu ifadeler yer alıyor:

"Şiddete meyilli herkesten korur: Eşin, eski eşin veya partnerin şiddetinden, abinin, babanın veya diğer aile bireylerinin şiddetinden, işyerinde patronun, okulda öğretmenin, karakolda polisin ya da sokakta, çarşıda ya da toplu taşımada tanımadığımız erkeklerin şiddet ve tacizinden, kısaca en yakınımızdakinin şiddetinden korur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol