birgün

15° AÇIK

Biletler uçtu, otogar boş kaldı

Otobüs biletlerine gelen zamlar nedeniyle yurttaşlar tatil ve bayram ziyaretlerini rafa kaldırdı. TÜKODER Başkanı Koçal, “ÖTV, KDV gibi tüketim vergileri sıfırlanarak ulaşım araçlarında bilet fiyatları aşağıya çekilebilir” dedi.

YAŞAM 08.07.2022 07:38
Biletler uçtu, otogar boş kaldı Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

İdil DOĞAN

Hemen her ürüne gelen zamlar, otobüs biletlerini de satın alınamaz hale getirdi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre, haziran ayında Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda yer alan şehirlerarası otobüs bileti ücreti yüzde 33,08 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Artan fiyatlarla beraber 9 günlük bayram tatilinde insanlar, ailelerini ziyaret etme ve tatile gitme planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Bugün 4 kişilik bir ailenin şehir dışı yolculuk masrafı ortalama 6 bin lira. Eski bayramlarda hıncahınç dolan İstanbul Otogarı’nda sessizlik hâkim. Eskiden 2 bin 500 otobüsün yolculuğa çıktığı otogarda, bu rakam yarı yarıya düştü. Krizle mücadele eden bazı otobüs firmaları, çareyi taksitle bilet satışında arıyor.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, ulaşım ve seyahat hakkının evrensel haklardan olduğunu vurgulayarak, “Yılbaşından bu yana yapılan aşırı zamlar, neredeyse akaryakıta her gün yapılan zamlarla birlikte tüketicinin seyahat hakkı kısıtlanmış durumda. Tüketici bu hakkını özgür bir şekilde kullanamaz duruma geldi. Bu zamlar tüketicinin alım gücünü aşağıya çekmekte. Bir önceki yıla oranla bu yıl baktığımızda bilet fiyatlarına yüzde 100’ün üzerinde bir zam geldiğini görüyoruz” dedi.

Koçal, “Biz maalesef geçmediğimiz köprünün, gitmediğimiz hastanenin, havaalanının geçiş garantileri, uçuş garantileri, hasta garantileri nedeniyle ücretini ödüyoruz” dedi ve yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

• Akaryakıttan ÖTV, KDV gibi tüketim vergileri sıfırlanarak ulaşım araçlarında bilet fiyatları aşağıya çekilebilir ve tüketici böylelikle ucuz biletle ulaşım hakkını kullanabilir.

• Otoyollardaki ödenen ücretler indirilebilir.

• Belediyelerin kullandığı otogarlardaki giriş-çıkış ücretleri indirilebilir.

• Otobüs işletmelerinin kullandığı akaryakıt ve diğer giderlerdeki vergilerde indirime gidilerek bilet fiyatları aşağıya çekilebilir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol