birgün

16° KISA SÜRELİ YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 13.10.2020 10:14

Bilim dikkate alınmamış

CHP’li vekiller, bir türlü bitirilemeyen Melen Barajı’nı ziyaret etti, DSİ yetkililerinden bilgi aldı. Heyet adına açıklama yapan CHP’li Zeybek, “İSKİ, DSİ’ye baraj için 590 milyon TL ödedi. Bu ödemenin kur karşılığı bugün 2,5 milyar TL’ye denk geliyor. Bilim dikkate alınmamış” dedi.

Bilim dikkate alınmamış

HABER MERKEZİ

İSTANBUL’a su sağlamak üzere projelendirilen Melen Barajı bir türlü bitirilemiyor. CHP Milletvekilleri Gökan Zeybek, Emine Gülizar Emecan, Özgür Karabat, Turan Aydoğan, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Yıldız ve Hasan Baltacı’dan oluşan heyet, yaşanan gecikme ve aksamaları yerinde görmek için Melen Barajı’nda incelemelerde bulundu. CHP’li vekiller, baraj inşaatını gezdi, Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinden bilgiler aldı.

2,5 MİLYAR TL’YE DENK GELİYOR

CHP heyeti adına açıklamalarda bulunan İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “Melen Barajı’nın 2016 yılına kadar tamamlanması gerekiyordu” dedi ve ekledi: “İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) DSİ’ye bugüne kadar Baraj için 590 milyon TL ödedi.

Bu ödemenin kur karşılığı bugün 2,5 milyar TL’ye denk geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de İstanbul’un 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacaklarını söylemişti. Ancak daha sonra gerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gerekse İSKİ yetkilileri burada inceleme yaparak baraj gövdesinin su tutmaya müsait olmadığını, mühendislik hatalarının yapıldığını, yer seçiminin yanlış yapıldığını ve bu biçimiyle barajın kullanılmasının mümkün olmadığını tespit etti.”

Zeybek, şöyle devam etti: “DSİ Genel Müdürlüğü’nü son yıllarda partizanca atamalar ile ehliyetsiz ve liyakatsiz yöneticiler eliyle böyle sorunlu projeler yapılmasını üzüntü ile karşılıyorum. Yani Cumhuriyet’in en önemli kurumlarının bu noktaya sürüklenmemesi gerekirdi. Düşünebiliyor musunuz; Atatürk Barajı’nı, Keban Barajı’nı Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki devasa barajları yapan DSİ’nin böyle küçük ölçekli bir barajın altında bir mühendislik hatasıyla kalması hepimizi derinden üzüyor. Türkiye’nin üniversiteleri var, Türkiye’nin bilim insanları var. Görünen o ki bilim dikkate alınmamış.”

bilim-dikkate-alinmamis-791932-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol