birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.08.2019 10:07

'Bilim Haberciliğinde safsatalara yer vermeyin'

'Bilim Haberciliğinde safsatalara yer vermeyin'

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi, gazetecilere yönelik Bilim Haberciliği ve Bilimsel Okuryazarlığı atölyesi gerçekleştirdi. Dr. Kaan Öztürk ve Dr. Tevfik Uyar'ın konuşmacı olduğu atölyeye pek çok yayın kuruluşundan gazeteci katıldı. Atölyede modern bilimin ışığından ayrılmama vurgusu yapıldı.

TGS Akademi'nin başlattığı uzmanlaşma eğitimleri dahilinde gerçekleştirilen atölye, Tevfik Uyar'ın sunumuyla başladı. Uyar, bilim ve sözdebilim arasındaki farkları aktararak, "Bilim yanlışlanabilir, test edilebilir, olgulara dayanır, evrensellik iddiası taşır, kuşkucudur. Sahte bilim ise yanlışlanamaz, durağan ve yalıtılmıştır, örgütlü sessizliğe dayanır" ifadelerini kullandı.

Kaan Öztürk ise istatistiklerin yorumlanmasının önemine dikkat çekti. Gazetecilere, verilerin haberleştirilmesi hususunda dikkatli davranmaları gerektiği hatırlatıldı. Bilim haberciliğinin modern bilim ışığında gerçekleşmesi ve safsatalara yer verilmemesi vurgusu yapıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız