Nature Communications dergisinde yayınlanan Almanya ve Hollandalı bilim insanlarının araştırmasına göre Azot kirliliğinin içme suyu kaynaklarına etkisinin 2050'ye kadar üç kat artabileceği öngörülüyor. Araştırmaya göre temiz su yetersizliğindeki artış sebebiyle 2050'ye kadar, ilaveten yaklaşık 3 milyar kişinin daha su kaynakları tehdit altında.

Kaynak: AA
Bilim insanlarından 2050 öngörüsü: 3 milyar kişinin su kaynakları tehdit altında
Fotoğraf: Depophotos

Almanya ve Hollanda'dan araştırmacılar, azot kirliliğinin içme suyu kaynaklarına etkisinin 2050'ye kadar üç kat artabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmaya göre 2050'ye kadar, ilaveten yaklaşık 3 milyar kişinin su kaynakları tehdit altında.

Hollanda'daki Wageningen Üniversitesi'nden Mengru Weng ve çalışma arkadaşları, içme sularının büyük bir kaynağını oluşturan, büyük ölçekte kentsel ve ekonomik aktivite merkezleri olarak görülen nehir havzalarını inceledi.

Havzalarda temiz su yetersizliğine ilişkin verileri inceleyen araştırmacılar, su miktarının yanı sıra kalitesini de göz önünde bulundurarak 2050 için öngörüde bulundu.

SU YETERSİZLİĞİ YAŞAYAN HAVZA SAYISI 3 KATINA ÇIKABİLİR

Araştırmacılar, 2050'ye kadar dünya genelinde azot kirliliğinden kaynaklı temiz su yetersizliği yaşanan alt havza sayısının 3 katına çıkabileceğini, bu durumun etkisinin Çin'in güneyi, Orta Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’da ağırlıklı olarak hissedilebileceğini ifade etti.

Havzalarda temiz su yetersizliğindeki bu artışın, 2050'ye kadar, ilaveten yaklaşık 3 milyar kişinin su kaynaklarını tehdit edebileceğini belirten araştırmacılar, su kaynakları değerlendirmelerinde miktarın yanı sıra kalitenin dikkate alınması çağrısında bulundu.

Araştırma “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.