birgün

10° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN PAZAR 13.11.2016 10:09

Bir insan dünyayı değiştirebilir!

Bir kadın, hem de tüm acılarını yüreğine gömmüş bir kadın; Koşuyor… Koşuyorum demenin yeterli olmayacağını biliyor, sabahları erken kalkıp antrenman yapıyor, yetmiyor İstanbul’a gidiyor ona destek olan koşucularla buluşuyor!

Bir insan dünyayı değiştirebilir!

GÜRKAN KORKMAZ

Baktığında çevrene; hep erkekler gösterilir parmakla, elle!

Onlardır başarılı olan, sözü dinlenen, faaliyet gösteren…

Öyle yerleşmiştir ya bilinçaltımıza, söz alırken bile birinden, teyit ederiz ; “Erkek sözü mü?” diye.

Bir şey yapmasına gerek olmadan söylese yeter! Çünkü erkek söyledi mi yapar!

Ama kadınlar öyle mi!

İşte size bütün ezberlerinizi bozacak bir kadın; Emel Korkmaz.

Bir kadın, hem de tüm acılarını yüreğine gömmüş bir kadın; Koşuyor…

Koşuyorum demenin yeterli olmayacağını biliyor, sabahları erken kalkıp antrenman yapıyor, yetmiyor İstanbul’a gidiyor ona destek olan koşucularla buluşuyor! Televizyona çıkıyor, gazeteye röportaj veriyor, söyleşi yapıyor… Dikkat edin hiç birinde de lanet etmiyor, acısını dillendirmiyor. Çünkü nefretten, acından daha güçlü duyguları var; umut ve inanç…

Koşuyor çünkü çocuğunun düşlerini gerçeğe dönüştürmek istiyor…

“Çocuğumun yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek için bu sene 52 öğrenciye burs vereceğim” diyor! Ama dedik ya kadının demesi yetmez, koşturması lazım! Bütün öğrencilerin görüşmelerine katılıyor, her birinin acılı hikâyesini dinliyor, kimini dinlerken ağlıyor, kiminin heyecanının dindirmek için sarılıyor… Ama istisnasız her birine kızım/oğlum diye hitap ediyor. Çünkü her biri birer Ali İsmail onun için, her biri aydınlık geleceğin simgesi…

Bu hayatta kadın olmanın zorluğunu herkesten iyi bildiği için de, burs verilen 52 öğrencinin 41’i kız öğrencilerden oluşuyor. Çünkü biliyor ki “Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz. Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz.”

13 Kasım’da Emel Korkmaz İstanbul Maratonu'nda koşuyor! Biliyorum ki hepiniz destekliyorsunuz. Ama şunu hatırlatmak isterim; destekliyorum demek yetmiyor; bir ayakkabı, bir çanta ya da bir paket sigara olmasa da olur hepimiz biliyoruz ama destekliyorum deyip geçmekle olmuyor!

Bir öğrencinin umudu belki sizin ellerinizde! Hepimizin yapabileceği bir şey var; bütçesine uygun bağışı aydınlık bir gelecek için paylaşmak. İster 10 TL, ister 100 TL ya da bir öğrencinin yıllık burs tutarı olan 2.500 TL fark etmez.

Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz. Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz; belki de o kişi sizin desteğinizle eğitimini tamamlayacak öğrencidir…

DİPNOT:

Son halini takip etmek ve destek olmak için; http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC9584

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız