birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 06.01.2016 13:23

Bir köpeğin yönetmeni olduğu 'hayvan gibi haber sitesi' yayında

Genel yayın yönetmenliğini Ajan Brian isimli köpeğin yaptığı www.ajanimo.com, hayvan bakış açısıyla yaptığı haberlerle 1 Ocak 2016’da yayın hayatına başladı.

Bir köpeğin yönetmeni olduğu 'hayvan gibi haber sitesi' yayında

Proaktifpr İletişim Ajansı tarafından yayına hazırlanan Türkiye’nin ilk hayvan haber sitesi Ajanimo “Satın almayacak Sahipleneceksiniz” mottosuyla hazırlandı. Ajansın köpeği olan Ajan Brian ve kedisi Melahat’in yarattığı farkındalıkla, hayvanların dünyasını daha yakından görmeye başlayan ajans yönetimi, bir köpeğin genel yayın yönetmenliğinde haber sitesi hazırlama fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı:

“Deyim bu sefer çok yerinde; köpek gibi çalıştık”​

“Hayvanseverliğin tek başına yeterli olmadığını anladık. Hayvanların dünyasından bakan, onları anlatan bir medyalarının olmadığını fark ettik. Bu fikirden yola çıkarak, esin kaynağımız olan ve sevgimizin kabardığı anlardauzun uzun “ajanimo” dediğimiz köpeğimiz Ajan Brian’ın adıyla www.ajanimo.com sitesinin yayın hayatındaki uzun yolculuğunun startını verdik. Ve tabi ki bize bunu yaptıran, haberciliğimizin ve haber dilimizin nasıl olması gerektiğinden üslubumuza kadar her konuda fikrimizi tetikleyen Ajan Brian’ın genel yayın yönetmenliğinde… Deyim bu sefer çok yerinde olacak; çünkü bizi “köpek gibi” çalıştırdıJ. Bir ay gibi kısa bir sürede fikirden harekete geçtik. 1 Ocak’ta gece 00.00’da yayındaydık. Bugüne kadar hep hayvanlar insanlar için hizmet etti ve etmeye de devam ediyorlar. Bu kez insanlar bir köpeğin genel yayın yönetmenliğinde onlar için çalışıyor.”

bir-kopegin-yonetmeni-oldugu-hayvan-haber-sitesi-yayinda-102084-1.

Hayvan gibi habercilik yapmaya geliyoruz

Ajans yöneticileri; konuya ilişkin olarak “www.ajanimo.com haber sitesinin genel yayın yönetmeni Ajan Brian konuşabilseydi” diyerek onun duygularına tercüman oldular ve şunları söylediler: “Genel Yayın Yönetmeni olduğum www.ajanimo.com haber sitesinde haberler hayvanların bakış açısıyla okurla buluşacak. Biz kendimizi daha önce hiç anlatma fırsatı bulamadık. İnsanlar bizim bir can olduğumuzu bilmiyorlar ve elbette ki bilmediklerinden sorumlu değiller. Bu doğrultuda biz kendimizi anlatmaya geliyoruz. Bunu yaparken de haber dilimizi, bütün hayvanların dili gibi; iyileştirici, tarafsız, yargısız, pozitif ve sevgiyle anlatmaya yönelik kullanıyoruz. Nasıl yapacağımıza gelince; biz bunu bilgilendirerek, haber vererek ve sektörü sahiplenerek yapıyoruz.

Çünkü biz; hayvan gibi seviyoruz. Biz hep “mama veren insan hiç kötü olur mu?”diyoruz. Siz bildikçe, gördükçe, öğrendikçe “Satınalmayacaksınız, sahipleneceksiniz”diyoruz. Haberi “hayvan” gibi görüyor ve hayvan gibi habercilik yapmaya geliyoruz.Türkiye’nin ilk hayvan haber sitesi olarak Türk basın tarihinde bir ilke imza atıyoruz.

Çünkü biz; sokaklardan geliyoruz, dostlarımızla geliyoruz, çiçeğimizle geliyoruz, hayatınızda iz bırakmaya geliyoruz. Sokaktaki dostlarımıza yardım için geliyoruz. 2016 bizim yılımız olsundiyor ve yeni yılda kendimizi anlatmaya geliyoruz. Ve iddia ediyoruz ki bizi hayvan gibi seveceksiniz”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız