Meslek hayatına imam olarak başlayan Ali Rıza Altunel uzun yıllar MEB’de çalıştıktan sonra Aralık 2017’de görevden alındı. Altunel şu anda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcılığı yapıyor.

Bir liyakatsizlik öyküsü: Müzeler artık imamdan soruluyor
MUSTAFA KÖMÜŞ
AKP döneminde liyakatsiz atamaların dikkat çekici bir örneğinin daha yaşandığı ortaya çıktı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altunel meslek hayatına imam olarak başladı, daha sonra imam hatiplerde öğretmenlik yaptı. Birçok ilçe belediyesinde başkan yardımcılığı ve danışmanlığı yapan Altunel buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) geçti. MEB’de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne kadar yükseldi. Burada görevden alındıktan sonra da Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcılığı’na getirildi.

İLAHİYAT MEZUNU

Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olan Altunel, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Altunel ilk olarak sırasıyla Mardin Savur ve Sinop Gerze’de imam hatiplik yaptı. Askerliğinin ardından Bursa İznik İmam Hatip Lisesi’nde meslek derslerinde öğretmenliğe başladı. Burada müdür yardımcılığı ve müdürlük görevlerinde bulundu. Altunel daha sonra sırasıyla Bursa Gürsu ilçesi Belediye Başkan Yardımcılığı, İstanbul Zeytinburnu Belediyesinde Başkan Yardımcılığı, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Aynı zamanda Küçükçekmece Belediye Başkan Danışmanlığı da yapan Altunel bu görevinin ardından MEB’de bürokratlığa atandı. Altunel MEB’de ilk olarak Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı olarak görev yaptı. Daha sonra Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür olarak atandı. Altunel son olarak MEB’de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne kadar yükseldi. Burada Genel Müdürken görevden alındı. Altunel şu anda ise Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcılığı yapıyor.

YERİNE BAKANIN KARDEŞİ ATANMIŞTI

Ali Rıza Altunel, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden alındıktan sonra yerine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün kardeşi Mehmet Nezir Gül atanmıştı.

KAYIP PARA NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILMIŞ

Altunel’in Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü olduğu dönemde “Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemi’ne Entegrasyonu” projesi için ayrılan 2 milyon avronun 296 bin avroluk bölümünün kaybolduğu ortaya çıkmıştı. MEB kayıp 296 bin avro nedeniyle Altunel hakkında soruşturma açmıştı. Altunel konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu para cebimde kalmamıştır. İşlemler sırasında prosedürden kaynaklanan bir hatadan dolayı böyle bir durum oluşmuştur” demişti. Altunel’in ayrıca Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden alındıktan sonra zimmetine verilen 6 tableti, bilgisayarı ve marka telefonu iade etmediği iddia edilmişti.