birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.02.2021 13:21

Bir 'yolcu garantisi' sistemi zaferi: Maliyeti 50 milyon avro ama devlet 208 milyon avro ödeyecek

Zafer Havalimanı’nın garanti edilen yolcu sayısı ve gerçekleşen yolcu sayısına ilişkin verileri yayınlayan CHP’li Yavuzyılmaz, hesap hatalarını gözler önüne serdi. Yavuzyılmaz’ın aktardığı verilere göre, Hazine, neredeyse hiç yolcu uçmayan bir havalimanını 208 milyon avro ödeyerek satın almış olacak.

Bir 'yolcu garantisi' sistemi zaferi: Maliyeti 50 milyon avro ama devlet 208 milyon avro ödeyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yolcu garantili olarak yapılan Zafer Havalimanı’na ilişkin CİMER ve Sayıştay verilerine dayanarak çarpıcı bilgiler açıkladı.

Yavuzyılmaz’ın aktardığına göre, 2012-2020 yılları arasında Zafer Havalimanı için garanti edilen yolcu sayısı 8 milyon 915 bin 411 olurken havalimanından sadece 318 bin 935 kişi yolculuk yaptı. Garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadığı için de kamunun kasasından 45 milyon 891 bin 152 avro garanti ödemesi yapıldı.

Buna göre, görevli şirket IC İçtaş tarafından 50 milyon avro maliyetle 2012 yılında hizmete açılan havalimanı yüzde 97 hata payı ile yolcu almaya devam ederse kamuya devredildiği 2044 yılında sadece 1 milyon 294 bin 915 yolcu ağırlayacak. Tahmini verilerin gerçekleşmesi durumunda Hazine neredeyse hiç yolcu uçmayan bir havalimanını 208 milyon avro ödeyerek satın almış olacak

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol