Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün AKP Gençlik Kolları MKYK Üyesi Muhammed Zahir Bayram’ı almak için ikinci kez açtığı akademik kadro, BirGün’ün gündeme getirmesinin ardından iptal edildi.

BirGün gündeme getirdi, AKP’liye açılan kadro iptal edildi

Berkay SAĞOL

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, 3 Kasım’da Edremit Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü İnşaat Teknolojisi Programı için yayımladığı öğretim görevlisi kadrosunu, BirGün’ün gündeme getirmesinin ardından giriş sınavının yapılacağı gün iptal etti.

Ön değerlendirme sonuçlarına göre sınava girmeye hak kazanan tek kişi AKP Gençlik Kolları MKYK Üyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Altıeylül Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Muhammed Zahid Bayram olarak açıklanmıştı. Edremit Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü İnşaat Teknolojisi Programı için geçen ağustos ayında açılan akademik ilan, yine giriş sınavından bir gün önce iptal edilmişti.

Rektörlük tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “03.11.2022 tarihli Resmi Gazete ve Devlet Personel Başkanlığının web sayfasında ilan edilen Üniversitemiz Edremit Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü İnşaat Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi kadro ilanı kamu yararı, hizmet gerekleri ve akademik ihtiyaçlar dikkate alınarak iptal edilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, 1 Ağustos 2022 tarihinde Edremit Meslek Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği alanında öğretim görevlisi kadrosu için ilan yayımladı. İlan giriş sınavından bir gün önce 23 Ağustos 2022 tarihinde iptal edildi. Rektörlük, 3 Kasım 2022 tarihinde Edremit MYO aynı bölüm için yeniden bir ilan yayımlandı. Bu ilanda, “inşaat mühendisliği lisans mezunu olup, inşaat mühendisliği alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alanında 3 yıl tecrübeye ve yükseköğretim kurumlarında ders verme tecrübesine sahip olmak. Balistik beton üzerine çalışmış olmak” şartları yer aldı.

İlanın ön değerlendirme sonucu ise 21 Kasım 2022 tarihinde açıklandı. Buna göre, şartları yalnızca bir önceki ilanın ön değerlendirme sonuçlarında 9’uncu sırada yer alan Muhammed Zahid Bayram sağladı. Bayram üniversitenin giriş sınavına tek başına girecekti.

2017 yılında AKP Balıkesir İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevine getirilen Bayram, 2018 yılında tekrar AKP Balıkesir İl Gençlik Kolları Başkanı olarak seçildi. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’li Balıkesir Altıeylül Belediyesi’ne AKP Meclis Üyesi olarak seçildi. 2021 yılında yeniden AKP Balıkesir İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçilen Bayram, 15 Mart 2021 tarihinde düzenlenen AKP’nin 6’ncı Olağan Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde MKYK üyesi olarak seçildi. 2016 yılında Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olan Bayram, 2019 yılında Balıkesir Üniversitesi Yapı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.