birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.06.2015 08:16

BirGün'ün çağrısı: Yargılanan ifade özgürlüğüdür

BirGün Medya Genel Yayın Sorumlusu Barış İnce, Cumhurbaşkanı’na Hakaret maddesi olarak da bilinen TCK 299. maddeden yargılandığı dava kapsamında bugün hakim karşısına çıkacak

BirGün'ün çağrısı: Yargılanan ifade özgürlüğüdür

BirGün Medya Genel Yayın Sorumlusu Barış İnce'nin, Cumhurbaşkanı'na Hakaret maddesi olarak da bilinen TCK 299. Madde’den yargılandığı dava bugün Çağlayan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlıyor.

İnce'nin, Erdoğan'ın Başbakan iken açtığı bir dava için hazırladığı savunmada akrostişte geçen "Hırsız Tayyip" ifadesi yüzünden 5,5 yıl hapsi isteniyor. Milyonlarca insanın meydanlarda haykırdığı bu sloganın gerekçeleri mevcuttur, olgular oluşmuştur. Akrostiş geleneği de İlhan Selçuk'un Ziverbey'de işkence altında alınan ifadesini akrostişle yazması ile bilinir.

Yayın Yönetmeni'mizin yaptığı da baskıdan dolayı yazılamayan bazı gerçeklerin olduğunu göstermek adına, bu geleneğe bir göndermedir, politik taşlamadır. Bunun karşılığı, ülkenin yüz akı olan BirGün gazetesinin bir yöneticisine 5.5 yıl hapis istemek olamaz. Bu ceza akla, mantığa, vicdana uygun değildir.

Yolsuzluk operasyonu sonrası milyonların mitinglerde attığı bu slogan, kişisel hakaret değil, Erdoğan ailesi ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarına, ihalelere ve ranta dayalı yönetim şekline, kayırmacılığa, kuralsızlığa bir tepkidir. Irak İşgali döneminde tüm dünyada atılan "Katil Bush" sloganı Bush'a bireysel hakaret değil, ABD'deki Neo-Con politikaların insan öldürmeye, kana dayalı olduğunu göstermek anlamındaydı. Politikacılar, yanlış yaptıklarında bu tarz sert eleştirileri de göze almak durumundadır.

BirGün manşetlerinin, haberlerinin giderek daha geniş kitlelere ulaşmasını sindiremeyenler, Barış İnce'yi bilinçli olarak hedef seçmişler, ifade özgürlüğünü ve savunma dokunulmazlığını hiçe saymışlardır.

Aydınlık, çağdaş, demokratik bir ülkede basın özgürlüğüne sahip çıkma adına BirGün, sizleri Çağlayan'a, bu davayı takip etmeye çağırıyor.

BirGün Medya

Basın örgütleri: Halkın haber alma hakkı engelleniyor

BirGün'ün çağrısı: 2 Haziran'da Çağlayan'dayız

İnce'ye destek: Gazeteciler halk adına yazar

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol