birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 12.02.2020 11:25

BirGün ve Evrensel'e yönelik ilan ambargosu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt

BirGün ve Evrensel'e yönelik ilan ambargosu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu'nun BirGün ve Evrensel'e yönelik ilan ambargosu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yönelttiği soru önergesine yanıt geldi.

Kenanoğlu'nu "Basın İlan Kurumu tarafından Birgün ve Evrensel Gazetesine verilen ilan ve reklam akışı durdurma kararı, bütün koşullar ve tebligatla iletilen gerekçeler yerine getirilmesine rağmen neden hala kaldırılmamıştır?" ve "Bu iki gazetenin haberlerinde çokça iktidar eleştirisi yapan haberlere yer verilmesinin, ilan ve reklam akışının durdurulmasına bir etkisi var mıdır?" sorularına Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen yanıt şu şekilde:

Gazeteler yükletilen ödevler ile dağıtım esasları, Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Kurum, resmi ilanları, gazetelerin hangi görüş ve düşüncede yayın yaptığına bakmaksızın usul ve esaslar ç.erçevesinde dağıtılmaktadır.

Kurum görev alanında bulunan ve resmi ilan yayınlayan gazetelerce, mevzuat hükümlerinin ihlal edilmesi durumunda, Kurum tarafından gerekli müeyyideler uygulanmaktadır. Gazeteler, mevzuatta belirtilen kriterleri yerine getirmelei halinde ise resmi ilan yayınlama haklarını tekrar kaznabilmektedirler.

birgun-ve-evrensel-e-yonelik-ilan-ambargosu-ile-ilgili-cumhurbaskanligi-ndan-yanit-687172-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız